SERIJA (9): Radnički naš, rođeni! Dve decenije potkradan, ponižavan, usamljen u napuštenoj kući!

13. maj 2026. 15:01 Stavovi Pirot Plus Online

Da vam kažem na početku, nije nimalo lako pisati o Radničkom. Još teže je živeti kraj Radničkog ili u Radničkom!

Ubeđen sam da je malo klubova koji su toliko hvaljeni, voljeni, potom osporavani, kritikovani, još manje klubova koji su toliko nepravdi i nepoštenja doživeli.

Radnički nisu samo cifre, golovi, bodovi. Radnički je puna istorija koju su stvarali ljudi.

Ljudine!

Velika hrabrost bi bila pisati istoriju Kluba na jedini mogući način, ne samo kroz cifre. Pisati "kroz" ljude, događaje. Od putovanja kamionom prašnjavim drumovima, do Španije i Rajo Valjekana, dugih kolona navijačkih autobusa ka Skoplju, Boru, Prištini... do Zvezde za Kup.

Mnogo sam pogrešio što nisam beležio, od onog meča sa Sutjeskom, kada sam prvi put seo za reporterski sto, do mnogih putovanja i nezaboravnih događaja.

Razlog pisanja "devetke" u Seriji je drugačiji. Pokušaću da odgovorim na pitanje svih pitanja:

Ko je sve i zbog čega bio nepošten prema Radničkom, naneo velike boli, svestan svoje pozicije sa koje je mogao da čini ono što je naloženo, ili ono drugo, da nije bio zainteresovan da štiti ovaj veliki Klub?

Radnički su uništavali, nanosili mu zlo:

  • Političari koji su ulazili u klubove i koristili svoj uticaj da odlučuju o prvaku: Trepča, Palilulac Beograd, Vardar, Priština... neću više da nabrajam, neki su još uvek aktivni...

  • Funkcioneri Fudbalskog saveza Srbije i Fudbalskog saveza Regiona Istočne Srbije.

  • Funkcioneri u klubovima, zagriženi gradonačelnici ili samo političari, željni afirmacije preko fudbala: Radnik Surdulica, Mrštane, Dinamo Vranje, Trajal, Dubočica, sada Bor.

Mogao bih da napišem imena svih kmetova u gradovima i opštinama, gazdi klubova, funkcionera iz Beograda, bivših fudbalera, čuvenih niških vlasnika tuđih fudbalskih sudbina, bivših sudija... ali ne želim.

Da pišem o njihovim kafanama gde su dogovarali ko će da pobedi, davali naloge sudijama, kod Pojata, na autoputu od Niša prema Aleksincu sa leve strane, donedavno na benzinskoj pumpi u Paraćinu. Sad zaista ne znam gde su. Pod Bagdalom, na putu za Kruševac, ili tu u nekoj kafanici u Nišu ili malo dalje...

Ponovo se pitam zašto nisam sve to pisao... Kada je propao Radio Pirot, velike trake sa prenosa i mojih emisija ili su nekud nestale, a možda su u Istorijskom arhivu. Radio najbrže informiše, ali isto tako najbrže i zaboravlja.

Sada o nama.  

Za ranije uspehe Radničkog vezana su četiri imena: Dragan Nikolić, Ćamil Arifi, Nikola Stanković Šuleja i Dragoslav Jocić Tref.

Znalo se kako je Dragan Nikolić brinuo o Radničkom. Prvi Maj je koristio sve svoje resurse, kredite, poslovnu saradnju. Na drugoj strani, zahvaljujući fudbalu, otvorene su Modne kuće u Splitu, Sarajevu, Ljubljani...

Istorija je upamtila. Postojao je veliki Tigar, ali su šnajderi izgradili Stadion i Hotel. Snalazio se direktor sa četiri razreda osnovne škole, učio je zanat kod poznatih pirotskih šnajdera. Putovao je svetom, gledao i pamtio.

Napravio je Stadion i Hotel, ali i dečiji vrtić za majke radnice i decu, muzej, restoran, umetnička dela. Prvomajci su svakog leta organizovano išli na more.

Podigao je visoko tekstilnu fabriku, načinio je giganta kome su se ljudi sa strane divili.

Posebna je tema ko je sve krao, ali baš - KRAO, otimao od Draganovih šnajdera. 

I neka je stid i sramota sve one koji su uništavali, zloupotrebili finansijski ili dozvolili da propadaju Stadion i Hotel, Izložbeni paviljon, umetnička dela, Muzej...

KAMERA NE MIRUJE: Oda šnajderima IO "Prvi maj"! Zašto je uništeno čika Draganovo remek delo i ponižena ponosna Prvomajka?

Svoj novac Radničkom davali su Ćamil Arifi, Nikola Stanković Šuleja i Dragoslav Jocić Tref. Ne samo novac, već i dušu, zdravlje, brinuli o svakom detalju.

U njihova vremena bilo je, takođe, svega, ali su se borili i štitili svoj Klub.

E sada, posle svega, zagledajte se u vreme čika Dragana. Stadion je građen početkom šezdesetih, pa dorađivan kasnijih godina i decenija. Šta je sve ostalo gradu, ljubiteljima fudbala, nama poklonicima posle smrti Dragana Nikolića?

Da, ostalo - GRADU. 

Ko je kriv!?

Stižemo do cilja. Do one rečenice koju sam izgovorio posle utakmice Radnički - Brzi Brod 0:4 - katastrofa!!!

Ljudska, moralna, na šta bi se pozivao Dragan Nikolić u svojim govorima o Pirotu, Prvom Maju i Radničkom.

Bili smo poniženi, bačeni na dno sudbine ovog Kluba, ljubavi naše!

I zato sam sav crven i uznemiren eksplodirao: Najveći krivac za stanje u kojem se našao Radnički Pirot je VV.

Bio jednom jedan klub i zvao se Radnički Pirot: Zaslužena, ali previsoka pobeda Brzobrođana!

Da bih vam dokazao, počeću od jasnih podataka. Pokazaću vam ko je sve bio u Radničkom u vremenu od 2003. kada je Glavni došao na vlast, do danas. Podsetićemo se nekim tekstovima i tabelama šta su sve trpeli ljudi u Klubu, vernici njegovog postojanja.

__________________

2003/04.

  • Predsednik: nije se znalo, klub nad ambisom
  • Treneri: Ivan Jovanović, Ljuba Stevanović
  • Druga liga, 8. (ispali)

2004/05.

  • Predsednik: Jovan Stevčić
  • Treneri: Ljuba Stevanović, Čeda Matić
  • Srpska liga Istok, 1.
  • Kup Srbije i Crne Gore, 1/4 finale (Rad)

2005/06.

  • Predsednici: Jovan Stevčić, Dragoslav Jocić Tref
  • Treneri: Čeda Matić, Marjan Živković, Vladimir Jocić
  • Druga liga, 13.

2006/07.

  • Predsednik: Dragoslav Jocić Tref
  • Trener: Nebojša Vignjević
  • Prva liga, 6. (baraž za Superligu sa Napretkom iz Kruševca)
  • Kup Srbije, 1/4 finale (Vojvodina)
  • Najuspešnija sezona kluba u 21. veku, jedna od najuspešnijih u istoriji kluba

2007/08.

  • Predsednik: D.J. Tref otišao, nakon njega se nije znalo, direktor postao Bratislav Mijalković
  • Treneri: Cvijetin Blagojević, Miloš Joksić
  • Prva liga, 18. (ispali, samo jedna pobeda)

2008/09.

  • Predsednik: nije se znalo, kriza u Klubu
  • Treneri: Čeda Matić, Ljubomir Veljković, Goran Cvetković, Slobodan Đošev
  • Srpska liga Istok, 10.

2009/10.

  • Predsednik: Branislav Jovanović (kratko) - čovek koji je došao iz Holandije sa željom da u Pirotu napravi savremenu akademiju fudbala - propalo.
  • Treneri: Marjan Živković, Slobodan Đošev
  • Srpska liga Istok, 4.

2010/11.

  • Predsednik: Boban Vojinović
  • Trener: Vojkan Aleksić
  • Srpska liga Istok, 2.

2011/12.

  • Predsednici: Boban Vojinović, Dragan Dimitrijević Markus
  • Treneri: Vojkan Aleksić, Rade Manić, Milan Stojanovski
  • Srpska liga Istok, 10.

2012/13.

  • Predsednik: Dragan Dimitrijević Markus
  • Treneri: Milan Stojanovski, Mile Tomić
  • Srpska liga Istok, 3. (prevareni - Radnik Surdulica)

Radnički oštećen, prvenstvo neregularno

Predsednik Opštine Pirot posetio FSS

Neviđena krađa u Ćupriji VIDEO

2013/14.

  • Predsednik: Dragan Dimitrijević Markus
  • Treneri: Aca Kuzmanović, Predrag Tošić
  • Srpska liga Istok, 4. (prevareni - Moravac Orion Mrštane)

Radnički i dalje za čast, ugled, drugo je odavno poznato!!!

2014/15.

  • Predsednik: Dragan Dimitrijević Markus
  • Trener: Vojkan Aleksić
  • Srpska liga Istok, 2. (prevareni - Dinamo Vranje)

Sve po scenariju, Radnički pobedio, Dinamo pobedio!!! I tako do kraja… Dokle bre !???

2015/16.

  • Predsednik: Aleksandar Ćirić
  • Trener: Marjan Živković
  • Srpska liga Istok, 1. (meč decenije u Jagodini - Tabane)

Aleksandar Ćirić: Radnički želi da uči od najboljih!

Piroćanci “istabali” Tabane. “Pirotska šara” na “jagodinskom ćilimu”. Svaka čast Majo, sudio si evropski. Radnički na korak do Prve lige posle osam godina. Raduj se Srbijo, pravda je pobedila!!!

2016/17.

  • Predsednik: Aleksandar Ćirić
  • Trener: Marjan Živković
  • Prva liga, 6.

U pravom “fudbalskom ratu” pobedio je hrabriji, borbeniji i bolji! Meč za pamćenje! VIDEO

Marjan Živković: Postigli smo više nego što su svi očekivali. Želimo da proleće bude još uspešnije! Zašto da ne! Marko Mančić i Denis Ristov: Možemo još bolje! Super liga? Ne odustajemo!!!

2017/18.

  • Predsednik: Zoran Nikolić
  • Treneri: Dražen Dukić, Goran Lazarević
  • Prva liga, 13. (ispali - prevareni u meču sa Novim Pazarom)
  • Kup Srbije, 1/8 finala (Napredak Kruševac)

Ma kakva pravda u fudbalu!!!??? Kakva pravda tamo gde sudi Novica Andjelovski!???

Burna reagovanja u srpskim medijima na SUMRAK FUDBALA U NOVOM PAZARU!!!

2018/19.

  • Predsednik: Zoran Nikolić
  • Treneri: Aca Kuzmanović, Marko Vidojević
  • Srpska liga Istok, 1.

Šampionsko slavlje u Pirotu

2019/20.

  • Predsednik: Zoran Nikolić (u rad kluba se uključili Dragan Tomašević i D.J. Tref)
  • Treneri: Marko Vidojević, Dejan Čelar
  • Prva liga, 6. (prvenstvo prekidano zbog epidemije COVID-19)

Dejan Čelar: Vraćamo se fudbalu! Uželeli smo se Pirota i utakmica!

DA SE NE ZABORAVI: Radnički Pirot, jedan od simbola grada na Nišavi!

2020/21.

  • Predsednik: Bratislav Ćirić
  • Treneri: Dejan Čelar, Milan Ćirić (privremeno), Nikola Puača, Miodrag Martać (privremeno), Dragan Perišić
  • Prva liga, 11. (ispali - prevareni u meču sa Trajalom)

Kakva liga! Od 18 timova skoro polovina ispada! Počinje finiš! Prvo pa najbolji, lider iz Kragujevca!

2021/22.

  • Predsednik: Bratislav Ćirić
  • Trener: Marko Vidojević
  • Srpska liga Istok, 4.

2022/23.

  • Predsednik: Bratislav Ćirić
  • Trener: Goran Lazarević
  • Srpska liga Istok, 2. (prevareni - Dubočica)

Sve me još, sve me još, na prošlost podseća!

Derbi u Leskovcu, tri dana posle! Ne daj se...Radnički!!!

2023/24.

  • Predsednik: Bratislav Ćirić
  • Trener: Goran Lazarević
  • Srpska liga Istok, 5. (Trajal 30 pobeda iz 30 utakmica!)

2024/25.

  • Predsednici: Bratislav Ćirić, Gvozden Ignjatović
  • Treneri: Goran Lazarević, Boban Stanković
  • Srpska liga Istok, 2. (varani - Dinamo Jug)

2025/26.

  • Predsednik: Gvozden Ignjatović
  • Treneri: Boban Stanković, Ivica Momčilović
  • Srpska liga Istok, trenutno 3. (prvak poznat pre starta prvenstva - Bor)

Ljudi, dođite u nedelju u Pirot! Srbijo, ne okreći leđa, Radnički je sav u ožiljcima. Hajde da konačno igramo fudbal!

__________________

Verujem da ćete svi vi, koji ste bili savremenici i dolazili na utakmice, ali i oni koji su bili treneri i predsednici ili u upravi Kluba u to vreme, moći da se podsetite svake godine. Bilo je mnogo teških godina kada je Radnički bio ponižavan, a bilo i nekoliko lepih koje su nam vraćale neku nadu.

Išla je priča po Srbiji, po gradu naravno, od mnogih naših sugrađana koji iz različitih razloga nisu voleli ili ih jednostavno Radnički mnogo ne interesuje: imaju pare, troše, dovode igrače, pirotska deca ne igraju...

Postoji ono nepisano fudbalsko, da ne postoji trener koji ne želi dobrog igrača, još ako je ponikao u Klubu, onda odlično.

Razloga, naravno, ima: ili je nedovoljan broj igrača imao kvalitet za prvi tim, ili je rad bio relativan, naknade trenerima male, ili se deca nisu mnogo zanimala za fudbal...

Drugo i najbitnije.

Radnički je iz godine u godinu ponižavan, vređan, potkradan. Neka vam o tome pričaju mnogi treneri, fudbaleri, koji su uznemireni bili ponosni što su deo Kluba.

E, tu smo!

Politika je naterala, prisilila ljude u opštinama i gradovima, ušla u klubove, među funkcionere. Direktiva je postojala.

Ove sezone prvak će biti... 

Naredbe o prvacima stizale su sa vrha.

Pisao sam otvoreno pismo Džaji, kritikovao sudije, jednostavno - zapomagao...

OTVORENO PISMO DŽAJI I BANETU! Ne dozvolite, fudbal nam i dalje tuku, mešetari oko ove časne igre!

OTVORENO PISMO PREDSEDNIKU FK RADNIČKI: Gospodine Ignjatoviću, nemojte da ćutite, kažite Srbiji i Pirotu pravu istinu!

Tražio sam od Glavnog da zaštiti interese grada, klub bogate tradicije, da zahteva da se igra samo fudbal. Da sedne u automobil, ode u Beograd, kao što je sa Karijem išao u KSS i pita dokle će tako.

Nikada nije otišao. Da li nije smeo ili nešto drugo? Da se ne zameri ili ga nije ni interesovalo...

Prosto kao su plakali treneri i fudbaleri kada su Radnik, Mrštane, Dinamo, Dubočica... preko svojih vrhovnika ulazili u Prvu ligu, a VV ćutao i pozdravljao se sa njima kao da ništa nepošteno nisu uradili.

Mislio je, ako godišnje iz Budžeta dâ narodne pare, da je skinuo sa sebe svaku obavezu.

A moralnu, a ljudsku?

Radnički je skupa zabava. Mlađe selekcije, treneri, troškovi utakmica, naknade trenerima, igračima, sekretarijat...

Dugovalo se! Kukali su predsednici, jedva čekali da se “otarase”!

I tako dolazimo do sledeće tvoje greške: te predsednike birao si upravo ti. Da li su svi bili iz tvoje stranke, ili si uspevao da ih ubediš, tek bili su.

Najpoznatiji među njima bio je tvoj bivši šef kabineta. Najavio je da je došao da "resetuje" Radnički.

Održana Izborna sednica Skupštine FK Radnički, Aleksandar Ćirić novi predsednik! VIDEO

I resetovao ga je kroz mlađe selekcije. Opustošio je podmladak dovođenjem omladinaca iz drugih gradova, prodao Diku Kamenovića za sitnu lovu jer nije uneo procente u ugovor. Kada je Dika otišao u Lacio, Čukarički je uzeo 3 miliona evra!

A - Radnički? Uzeo je i on 3, ali HILJADE evra (ili 4) i to u dinarima!

Svi klubovi obično u ugovor obavezno ubacuju procenat od sledećeg transfera. Nekad bude pet, nekad deset, dvadeset i više...

Zamislite da je od tri miliona evra 20 posto procenta pripalo Radničkom. Da je stiglo 600.000 evra u Klub!!!

Još jednom pitam: Dika potpisao za Lacio! A šta je s Radničkim!? Zašto ćutite!?

Mislio je da se izvadio onom utakmicom protiv Tabana i dobrim igrama ekipe Marjana Živkovića u Prvoj ligi.

Uveo je Radnički u Prvu ligu! Da, u utakmici o kojoj su se ispredale različite priče pre i posle...

Ne mogu da grešim dušu, radili su neki predsednici koliko su mogli, borili se svi treneri koliko su mogli, fudbaleri "ginuli" za beli dres.

Ali, ako su predsednici i pokušavali nešto, ovi GORE, kojima nisi smeo da kažeš koji je datum danas, ubijali su naš Klub.

I konačno, ovo sada, još uvek aktuelno:

Prećutao si i nisi pitao šta to radi gradonačelnik Bora, onaj što je došao iz Kruševca, šta radi čuveni doktor iz Ćacilenda. Oni su prvenstvo osvojili pre nego da počnu, a ti si okretao glavu, možda smatrao da nisi nadležan.

Jesi Glavni, trebalo bi prvi da ustaneš u odbranu u slučaju nepravde, fudbalske korupcije, da braniš sve što je pirotsko.

Taj naš pirotski interes.

E, zbog NEČINJENJA, zbog toga što si retko na Stadionu, krivica je najpre do tebe, a potom i do predsednika koji je, kako sam nedavno rekao, bio samo kolateralna šteta. Kako čovek koji radi u tri smene, 30 kilometara od Pirota, može da se konstantno bori za Klub?

I još nešto:

Kao i mnoge druge stvari iz prošlih vremena, ubili ste vrednosti Prvog Maja, smanjili radnicima iznose za namirenje dugova i za neisplaćene poreze i doprinose, najpre im uzeli Stadion, a potom i Hotel.

Obećavao si da ćeš renovirati Stadion, da se sprema projekat i da će to biti izuzetan sportski centar. Projekat i dalje čekamo, dok tamo sve propada.

"Šta će biti s kućom? Zapaliću je"! Nećete, valjda, uništiti Radnički, Stadion i Hotel, čika Draganova legendarna dela?

Koliko je danas skupo napraviti stadione, terene...

A, kada dođu one haračlije iz Beograda, da vide Stadion, napišu tri stranice svega što nedostaje.

I Radnički, čak i kada bi ga pustili da bude prvi, više ne bi mogao da Prvu ligu igra u Pirotu! Godinama jedan od boljih terena u zemlji nestaje. Nije registrovan, ne odgovara utakmicama Prve lige.

Da, kriv si što si Klub ostavio nejakim. Sekretarijat čine dve osobe, po idejama i dalje u prošlom veku. Ne postoji direktor Kluba, da se makar on sa trenerom bori za naš Radnički. Ne čuješ moja zapomaganja.

A, tvrdim da si svestan da sam u pravu.

Šta predlažem dok se sve nije raspalo?

Raspiši vanrednu sednicu Skupštine, izaberi nov Upravni odbor.

Evo, na primer, ljudi koji znaju i svesni su šta se sve dešavalo u Klubu i koji to mogu: Filip Tolić, Miloš Nikolić, Nenad Jončić, Željko Dimitrov, Marko Mančić, Stefan Ćirić, Milan Ćirić, Andreja Apostolović Toti, Ivan Džunić, Milan Tošić Čebinac, Bojan Dojkić, Zoran Stojanović Makedonac, Žarko Jeličić, Marjan Zivković, Milan Stavel, Miloš Pati Spasić, Nikola Vlajković, Saša Sokolov, Dragi Pavlov, Marko Stanojević, Nikola Đurđić i mnogi drugi... sadašnji trener Ivica Momčilović, verujem, ostao bi ako krenu u spas ovog velikog Kluba.

Zovi ljude na razgovor, spasi Radnički i izvini se svima ovima koji nisu više među živima - čika Draganu, Ćamilu, Šuleji! Izvini se Trefu, ali i našim legendama: Miroljubu, Boži, Ćoski, Cikanu, Trakanu, Živoradu, Stoletu, Pravdi, Urošu, Čepu, Ljopši...

Mnogima koje nosimo u srcu.

Izvini im se što si zaboravio Radnički i gledao kako sve u i oko njega - propada. Fudbalski si sin - spašavaj Klub koji nam je donosio toliko radosti.

Poslednji je trenutak.

Ugrubo izračunato, naš Portal Pirot Plus Onlajn, od 2012. godine pa do danas, objavio je preko 1800 tekstova vezanih za FK Radnički Pirot.

* Foto: arhiva; Foto tabela: srbijasport.net