Projekat "Svetlucave nijanse života" (8) - Predmeti u školi koji doprinose digitalnoj pismenosti i bezbednosti dece na internetu

12. avgust 2024. 13:12 Projekti Pirot Plus Online

Portal Pirot Plus onlajn uz podršku Grada Pirota realizuje projekat “Svetlucave nijanse života”!

Tema projekta je vršnjačko nasilje sagledana iz više aspekata, sa glavnim pitanjem, odakle treba početi sa prevencijom vršnjačkog nasilja, da li u porodici, vrtiću, školi, društvu, medijima...?

Stručna lica, koja se bave odgajanjem, vaspitanjem i obrazovanjem dece će kroz ovaj serijal analizirati i govoriti o saradnji porodice i škole, da li tu ima nedostataka i problema i kako ih rešiti? Koliko su roditelji otvoreni i spremni da podele sa učiteljima i nastavnicima određene probleme i pokušaju zajednički da ih reše? Šta savremeni roditelji žele da postignu kod svoje dece i kako ih vaspitavaju? Gde najčešće greše i u kom segmentu im je pomoć potrebna? Kakve sadržaje emituju mediji i da li to doprinosi podsticaju negativnih emocija i problema u ponašanju dece i mladih? Da li može da se kontroliše sadržaj koji deca prate na internetu, vreme koje provedu pred ekranom, modele koje slede...? Posebno značajnim, u cilju prevencije vršnjačkog nasilja, smatramo i zdravlje dece, fizičko i mentalno. Zato će biti reči i o sportu koji vidimo kao lek za mnoge fizičke probleme, ali i za poboljšanje odnosa među decom, socijalizaciju, podsticanje pozitivnih emocija, rad u timu i zdravo trošenje energije.

Ciljne grupe: Deca osnovnih i srednjih škola u Pirotu, uzrasta od 13 do 19 godina, kao i njihovi roditelji.

Ciljevi projekta:

-Doprineti isticanju problema vršnjačkog nasilja, potencijalnim opasnostima i sadržajima koji za posledicu mogu imati neki oblik vršnjačkog nasilja.
-Informisati roditelje i decu o oblicima vršnjačkog nasilja, načinima da se prepozna i adekvatno reaguje.
-Kroz razgovor sa stručnim licima, koja imaju dugogodišnju praksu, ukazati na najbolje metode u radu sa decom kako bi se razvijale zdrave navike, odgovorno i savesno ponašanje, empatija, racionalno sagledavanje problema i konstruktivno rešavanje.
-Afirmisati programe i aktivnosti koje se svakodnevno realizuju u radu sa decom u školama i koje imaju za cilj stvaranje zdravih odnosa među decom, decom i odraslima, u kojima se svi međusobno podržavaju, razumeju i pomažu.
-Doprineti podizanju svesti javnosti o vršnjačkom nasilju i posledicama do kojih može da dovede.
-Podstaći roditelje i decu da otvoreno govore o nasilju i uputiti ih na stručna lica i ustanove kojima mogu da se obrate za pomoć.

***Stavovi izneti u medijskom sadržaju nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.***

"Digitalni svet" i "Informatika" - predmeti za edukaciju i prevenciju digitalnog nasilja

Učitelji i nastavnici koriste priliku da na časovima, kada god se za to ukaže potreba, decu upoznaju sa opasnostima koje ih vrebaju na internetu i uče ih kako da edukativno i bezbedno koriste kompjutere i mobilne telefone. Kada su niži razredi osnovnih škola u pitanju tu je predmet “Digitalni svet”, kasnije od petog razreda nastavljaju sa “Informatikom”.

Direktorka škole “Dušan Radović” u Pirotu, Nataša Branković, objašnjava da “Digitalni svet” sadrži oblast bezbedno korišćenje digitalnih uređaja, gde se pored ostalog uči o zaštiti ličnih podataka, kako reagovati u slučaju neprijatnih sadržaja ili neprimerenih poruka i slično. Kasnije, od petog razreda na časovima “Informatike” imaju temu digitalno nasilje.

Pored toga realizuju se brojne radionice, predavanja i seminari. Prema rečima Nataše Branković, obuke su pohađali prosvetni radnici, ali i roditelji jer je to znanje potrebno kako deci, tako i roditeljima.

Ministarstvo informisanja i telekomunikacija u cilju edukacije i podizanja svesti o neophodnosti brzog, pravilnog i usmerenog uključivanja građana, obrazovnog sistema i privrede u savremene digitalne tokove, pripremilo je platformu i nacionalni kontakt centar “Pametno i bezbedno”. Ova platforma promoviše podizanje digitalne pismenosti, digitalnih kompetencija i digitalne bezbednosne kulture kod svih građana Srbije.

Sa platformom “Pametno i bezbedno” učenici su upoznati preko svojih odeljenskih starešina, a roditelji i nastavnici preko obuka koje su organizovane u školama, rekla je Nataša Branković.

U celokupnom procesu prevencije dece na internetu saradnja sa Policijskom upravom je izuzetna, dodaje naša sagovornica, jer kako kaže, oni organizuju predavanja za učenike u svim školama, a jedna od tema je digitalno nasilje. Sve to jača njihovu svest i samopouzdanje i priprema ih na nešto što može da im se desi, istakla je Nataša Branković.

Poštovani građani Pirota, ukoliko želite da iznesete stav o ovoj temi ili podelite svoje iskustvo možete nam pisati na mejl plusradio010@gmail.com sa naznakom - Za projekat "Svetlucave nijanse života".

***Stavovi izneti u medijskom sadržaju nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.***

Projekat "Svetlucave nijanse života" podržan je od Grada Pirota na Konkursu za sufinansiranje projekata radi ostvarivanja javnog interesa u oblasti javnog informisanja.