Projekat "Svetlucave nijanse života" (14) - Uloga Đačkog parlamenta u prevenciji vršnjačkog nasilja

08. novembar 2024. 09:46 Projekti Pirot Plus Online

Portal Pirot Plus onlajn uz podršku Grada Pirota realizuje projekat “Svetlucave nijanse života”!

Tema projekta je vršnjačko nasilje sagledana iz više aspekata, sa glavnim pitanjem, odakle treba početi sa prevencijom vršnjačkog nasilja, da li u porodici, vrtiću, školi, društvu, medijima...?

Stručna lica, koja se bave odgajanjem, vaspitanjem i obrazovanjem dece će kroz ovaj serijal analizirati i govoriti o saradnji porodice i škole, da li tu ima nedostataka i problema i kako ih rešiti? Koliko su roditelji otvoreni i spremni da podele sa učiteljima i nastavnicima određene probleme i pokušaju zajednički da ih reše? Šta savremeni roditelji žele da postignu kod svoje dece i kako ih vaspitavaju? Gde najčešće greše i u kom segmentu im je pomoć potrebna? Kakve sadržaje emituju mediji i da li to doprinosi podsticaju negativnih emocija i problema u ponašanju dece i mladih? Da li može da se kontroliše sadržaj koji deca prate na internetu, vreme koje provedu pred ekranom, modele koje slede...? Posebno značajnim, u cilju prevencije vršnjačkog nasilja, smatramo i zdravlje dece, fizičko i mentalno. Zato će biti reči i o sportu koji vidimo kao lek za mnoge fizičke probleme, ali i za poboljšanje odnosa među decom, socijalizaciju, podsticanje pozitivnih emocija, rad u timu i zdravo trošenje energije.

Ciljne grupe: Deca osnovnih i srednjih škola u Pirotu, uzrasta od 13 do 19 godina, kao i njihovi roditelji.

Ciljevi projekta:

-Doprineti isticanju problema vršnjačkog nasilja, potencijalnim opasnostima i sadržajima koji za posledicu mogu imati neki oblik vršnjačkog nasilja.
-Informisati roditelje i decu o oblicima vršnjačkog nasilja, načinima da se prepozna i adekvatno reaguje.
-Kroz razgovor sa stručnim licima, koja imaju dugogodišnju praksu, ukazati na najbolje metode u radu sa decom kako bi se razvijale zdrave navike, odgovorno i savesno ponašanje, empatija, racionalno sagledavanje problema i konstruktivno rešavanje.
-Afirmisati programe i aktivnosti koje se svakodnevno realizuju u radu sa decom u školama i koje imaju za cilj stvaranje zdravih odnosa među decom, decom i odraslima, u kojima se svi međusobno podržavaju, razumeju i pomažu.
-Doprineti podizanju svesti javnosti o vršnjačkom nasilju i posledicama do kojih može da dovede.
-Podstaći roditelje i decu da otvoreno govore o nasilju i uputiti ih na stručna lica i ustanove kojima mogu da se obrate za pomoć.

***Stavovi izneti u medijskom sadržaju nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.***

Uloga Đačkog parlamenta u prevenciji vršnjačkog nasilja

Prema Zakonu o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja Učenički parlament može da se organizuje u poslednja dva razreda osnovne škole i u srednjoj školi. Učenički parlament je zakonom zagarantovana formalna institucija, koja učenicima omogućava demokratski način udruživanja radi zastupanja interesa svih učenika u školi, kao i učešće učenika u donošenju odluka koje se njih neposredno tiču.

Učenički parlament se bira svake godine i u njemu su predsednik i po dva predstavnika svakog odeljenja u školi.

Kroz svoj rad, koji dogovara na sastancima, Učenički parlament sprovodi aktivnosti i daje predloge za rešavanje ili poboljašavanje svega onoga što je u interesu svih učenika u školi.

Učenički parlament omogućava učenicima da ostvaruju sva svoja prava, da utiču na stvaranje uslova koji su im neophodni da se dalje razvijaju i napreduju.

Tim povodom, u okviru obrade ove teme, smatramo da je u prevenciji vršnjačkog nasilja u školama velika uloga i Učeničkog parlamenta.

Zbog toga smo razgovarali sa učenicima koji su članovi parlamenata u svojim školama.

Prema njihovim rečima Učenički parlament daje mišljenja i preporuke pravilnog ponašanja i bezbednosti u školi. Konkretno kada je reč o vršnjačkom nasilju, ističu da nije toliko zastupljeno, gotovo i da ga nema, ali da rade dosta radionica koje se bave ovom temom. To smatraju veoma korisnim.

Kako bi se poboljšavala i održavala dobra atmosfera među decom, podsticala saradnja, empatija i solidarnost, često se organizuju humanitarne akcije povodom nekih praznika. Pored toga, tokom godine se realizuju brojne aktivnosti koje zahtevaju timski rad, što takođe doprinosi unapređenju komunikacije među decom.

Naši sagovornici iz jedne od srednjih škola istakli su da tradicionalno svake godine obeležavaju Dan roze majica, odnosno Međunarodni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja, koji se obeležava poslednje srede u februaru.

Prema njihovim rečima, ovakve aktivnosti su im veoma intersantne i vole da u njima učestvuju, a takođe su i edukativne.

Pitali smo ih i šta, po njihovom mišljenju, izaziva kod dece potrebu da se nasilno ponašaju i tako postižu određene ciljeve, učenici su mišljenja da to zavisi od deteta do deteta. Kako su objasnili, neki se ugledaju na one ljude koji na bilo koji način nastoje da dođu do cilja, oni koji su slabiji biraju da izbegnu problem, ali najveći problem je nedostatak komunikacije. Jedna od sagovornica kaže da deca i ne znaju da komuniciraju, a tome doprinosi prekomerna upotreba mobilnih telefona, virtuelni svet koji postaje sve dominantniji, što uslovljava povlačenje u sebe. Pored toga, društvene mreže mnogo utiču na decu, influenseri, poznate ličnosti i drugi.

Nakon razgovora možemo da zaključimo da učenici vole zajedničke aktivnosti i da je upravo to jedan od načina da budu bliži, da prevazilaze određene barijere i ostvaruju bolju komunikaciju, a da paralelno razvijaju određene sposobnosti koje su veoma značajne.

Učenički parlamenti bi u školama svakako trebalo da imaju češće sastanke i da kontinuirano rade na prevenciji vršnjačkog nasilja, odnosno, da iniciraju aktivnosti koje se bave ovom problematikom.

Za ovaj problem je kontinuitet veoma važan.

.........................................................................................................................

Poštovani građani Pirota, ukoliko želite da iznesete stav o ovoj temi ili podelite svoje iskustvo možete nam pisati na mejl plusradio010@gmail.com sa naznakom - Za projekat "Svetlucave nijanse života".

***Stavovi izneti u medijskom sadržaju nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.***

Projekat "Svetlucave nijanse života" podržan je od Grada Pirota na Konkursu za sufinansiranje projekata radi ostvarivanja javnog interesa u oblasti javnog informisanja.