Dok brojne državne apoteke u Srbiji rade u otežanim uslovima i s blokiranim računima, Apotekarska ustanova Pirot za sada “ima lek” i radi dobro!

09. februar 2017. 12:03 Društvo Pirot Plus Online

Direktorka Farmaceutske komore Srbije Svetlana Stojkov rekla je da državni apotekarski sektor radi u otežanim uslovima i da su trenutno blokirane apoteke u Pančevu, Šapcu, Vranju, Boru i Sremskoj Mitrovici. Mora se doneti sistemsko rešenje, koje treba da omogući održivo poslovanje državnih apoteka, rekla je direktorka Stojkov, istakavši da ne očekuje nestašicu lekova na tržištu.

U ovom trenutku 24 državne apoteke ukupno duguju 18,5 miliona evra za lekove i medicinska sredstva. Zbog kontinuiranog neplaćanja dobavljačima, postoji opasnost da apoteke obustave nabavke. Da li će taj domino efekat osetiti građani, i da li nas, ako se nešto ne preduzme, očekuje nestašica lekova?

Taj problem nije rešavan petnaestak godina, tako da sada imamo, na primer, mesečnu kamatu na sva dugovanja od oko 250 miliona dinara.

Svetlana Stojkov je rekla da ima leka za državne apoteke, lekovi su u apotekama.

"Ceo apotekarski sistem u Srbiji se nalazi u jednom nezavidnom položaju, što je posledica nedonošenja odgovarajućih odluka koje bi omogućile da se sektor uredi u finansijskom, organizacionom i kvalitativnom smislu", rekla je Svetlana Stojkov.

Prema njenim rečima, u ovom trenutku državni apotekarski sektor radi u otežanim uslovima.

"Trenutno su blokirane apoteke u Pančevu, Šapcu, Vranju, Boru i Sremskoj Mitrovici. Njihova dugovanja se, prema podacima Ministarstva zdravlja, kreću između 95 i preko, do 900 miliona dinara, što govori da nisu uočena pravovremeno i da se pravovremeno nije reagovalo", rekla je direktorka Stojkov.

Situacija je izuzetno ozbiljna, pogotovu u apoteci u Pančevu, gde blokada traje od kraja 2015. godine – od kada ne mogu da nabavljaju lekove, ali radnici dolaze na posao, istakla je direktorka Farmaceutske komore.

Naglašava da u tim apotekama nema struje, grejanja i telefona i ne postoji mogućnost za rad.

Danas se nastavljaju razgovori o tome, četiri ministarstva – zdravlja, privrede, finansija i državne uprave – uključena su u rešavanje tog problema.

"Važno je da su se ova ministarstva okupila za istim stolom budući da je samo pitanje kompleksno i da se ne može rešavati pojedinačno kao što imamo u pojedinim lokalnim samoupravama, već da se mora doneti sistemsko rešenje, koje treba da omogući održivo poslovanje državnih apoteka i nadamo se da će ova grupa ministarstava obezbediti prava i sistemska rešenja da i državne apoteke rade kao što su radile u nekom ranijem periodu", zaključila je Svetlana Stojkov.

Direktorka Farmaceutske komore je podsetila da su državne apoteke jedine zdravstvene ustanove koje se ne finansiraju iz sredstava RFZO, i da za razliku od privatnih apoteka koje se uglavnom otvaraju u gradovima imaju mrežu i u selima.

A kakva je situacija u Pirotu. Naša Sonja Ćirić danas je istraživala. Sve gradske apoteke rade dobro, snabdevene su, ali, kako se uspeva da Apotekarska ustanova Pirot ,,ima,, lek protiv ,,simptoma,, koji su inficirali brojne apoteke u Srbiji!

U okviru Apotekarske ustanove Pirot radi 10 apoteka. Ima i isturenih punktova u tri sela.