Projekat "Svetlucave nijanse života" (5) - Škola i roditelji partneri u korekciji ponašanja dece
Portal Pirot Plus onlajn uz podršku Grada Pirota realizuje projekat “Svetlucave nijanse života”!
Tema projekta je vršnjačko nasilje sagledana iz više aspekata, sa glavnim pitanjem, odakle treba početi sa prevencijom vršnjačkog nasilja, da li u porodici, vrtiću, školi, društvu, medijima...?
Stručna lica, koja se bave odgajanjem, vaspitanjem i obrazovanjem dece će kroz ovaj serijal analizirati i govoriti o saradnji porodice i škole, da li tu ima nedostataka i problema i kako ih rešiti? Koliko su roditelji otvoreni i spremni da podele sa učiteljima i nastavnicima određene probleme i pokušaju zajednički da ih reše? Šta savremeni roditelji žele da postignu kod svoje dece i kako ih vaspitavaju? Gde najčešće greše i u kom segmentu im je pomoć potrebna? Kakve sadržaje emituju mediji i da li to doprinosi podsticaju negativnih emocija i problema u ponašanju dece i mladih? Da li može da se kontroliše sadržaj koji deca prate na internetu, vreme koje provedu pred ekranom, modele koje slede...? Posebno značajnim, u cilju prevencije vršnjačkog nasilja, smatramo i zdravlje dece, fizičko i mentalno. Zato će biti reči i o sportu koji vidimo kao lek za mnoge fizičke probleme, ali i za poboljšanje odnosa među decom, socijalizaciju, podsticanje pozitivnih emocija, rad u timu i zdravo trošenje energije.
Ciljne grupe: Deca osnovnih i srednjih škola u Pirotu, uzrasta od 13 do 19 godina, kao i njihovi roditelji.
Ciljevi projekta:
-Doprineti isticanju problema vršnjačkog nasilja, potencijalnim opasnostima i sadržajima koji za posledicu mogu imati neki oblik vršnjačkog nasilja.
-Informisati roditelje i decu o oblicima vršnjačkog nasilja, načinima da se prepozna i adekvatno reaguje.
-Kroz razgovor sa stručnim licima, koja imaju dugogodišnju praksu, ukazati na najbolje metode u radu sa decom kako bi se razvijale zdrave navike, odgovorno i savesno ponašanje, empatija, racionalno sagledavanje problema i konstruktivno rešavanje.
-Afirmisati programe i aktivnosti koje se svakodnevno realizuju u radu sa decom u školama i koje imaju za cilj stvaranje zdravih odnosa među decom, decom i odraslima, u kojima se svi međusobno podržavaju, razumeju i pomažu.
-Doprineti podizanju svesti javnosti o vršnjačkom nasilju i posledicama do kojih može da dovede.
-Podstaći roditelje i decu da otvoreno govore o nasilju i uputiti ih na stručna lica i ustanove kojima mogu da se obrate za pomoć.
***Stavovi izneti u medijskom sadržaju nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.***
Škola i roditelji partneri u korekciji ponašanja dece
Saradnja roditelja i nastavnika je veoma važna po svim pitanjima, pa i kada je reč o vršnjačkom nasilju. Zajedničkim delovanjem, uzajamnom podrškom, poverenjem i adekvatnim pristupom i problemu i detetu mnogi problemi se uspešno rešavaju.
Međutim, dešava se i da roditelji ne žele o problemima svoje dece da pričaju u školi, odnosno, da nemaju poverenja da zatraže pomoć od stručnih lica u školi. Sa druge strane, ima roditelja koji smatraju da najveću odgovornost u vaspitanju i korigovanju ponašanja ima škola.
Zbog toga smo od pedagoga jedne škole zatražili odgovore na pitanja: Šta roditelji očekuju od škole i da li imaju dovoljno poverenja u nastavnike? Da li smatraju da škola ima najveću ulogu u prevenciji vršnjačkog nasilja, da li se dovoljno uključuju u aktivnosti i predlažu teme ili ne pokazuju dovoljno interesovanja? Da li u saradnji roditelja i prosvetnih radnika ima zloupotrebe i da li to dovodi do dodatnih problema?
Naša sagovornica Aleksandra Vlatković, pedagog Ekonomske škole Pirot, kaže da većina roditelja očekuje da nastavnici prepoznaju probleme kod učenika i da škola može da ima veći uticaj nego porodica u korekciji pojedinih oblika ponašanja.
Dakle, saradnja između roditelja i škole je neophodna, ali bi roditelji trebalo što češće da razgovaraju sa svojom decom.
Na pitanje gde najčešće greše roditelji naša sagovornica ističe upravo nedostatak komunikacije.
Deci je potrebna pažnja i roditelji moraju da nađu vremena za razgovor, posebno kada deca to iniciraju, poručila je Aleksandra Vlatković, pedagog.
Poštovani građani Pirota, ukoliko želite da iznesete stav o ovoj temi ili podelite svoje iskustvo možete nam pisati na mejl plusradio010@gmail.com sa naznakom - Za projekat "Svetlucave nijanse života".
***Stavovi izneti u medijskom sadržaju nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.***
Projekat "Svetlucave nijanse života" podržan je od Grada Pirota na Konkursu za sufinansiranje projekata radi ostvarivanja javnog interesa u oblasti javnog informisanja.
-
12. dec 2024. 13:04 Portal Pirot Plus onlajn uz podršku Grada Pirota realizuje projekat “Svetlucave nijanse života”!Tema projekta je vršnjačko nasilje sagledana iz više aspekata, sa ... -
10. dec 2024. 09:13 Portal Pirot Plus onlajn uz podršku Grada Pirota realizuje projekat “Ja se pitam - biram život!”Medijski sadržaj u okviru projekta namenjen je mladima, učenicima srednjih &... -
29. nov 2024. 09:03 Portal Pirot Plus onlajn uz podršku Grada Pirota realizuje projekat “Ja se pitam - biram život!”Medijski sadržaj u okviru projekta namenjen je mladima, učenicima srednjih &... -
28. nov 2024. 11:16 Portal Pirot Plus onlajn uz podršku Ministarstva informisanja i telekomunikacija realizuje projekat „Na golom kamenu“ - “Ko nango bar”.O Pirot Plus online portali, ...