U naredna dva dana isplata svih dugovanja prema poljoprivrednicima
Ministarka poljoprivrede Snežana Bogosavljević Bošković izjavila je da će u naredna dva dana Ministarstvo izmiriti sva dugovanja prema poljoprivrednicima. Ona je najavila i da će Ministarstva poljoprivrede i trgovine, danas definisati model zaštite domaćih farmera, nakon što od 1. januara prestaju da važe kvote za uvoz mleka iz Evropske unije. Ministarka je pojasnila i kako će izgledati novi sistem podsticanja poljoprivrede.
Iako će sredstva za subvencije poljoprivrednicima u 2015. biti manja nego ove godine, dobro je što je resorno Ministarstvoo uspelo da kroz mere štednje obezbedi dodatna sredstva koja će se iskoristiti za isplatu dugovanja. Tako će prema poljoprivrednim proizvođačima u naredna dva dana biti izmirene sve obaveze, a kada j reč o budžetu, agrarna kasa za narednu godinu je za deset odsto manja.
"Budžet za 2015.godinu biće 41,3 milijarde dinara. Za isplatu subvencija poljoprivredi opredeljeno je 24,3 milijarde, a za diorektna plaćanja od tog iznosa je 21,5 milijardi što čini 90 procenata", kazala je ona.
Precizni iznosi za svaku meru ponaosob biće definisani kroz uredbe čije je donošenje planirano krajem januara. Izvesno je da će se u narednom periodu subvencionisati samo površine do 20 hektara kao i da će iz sistema subvencija biti izuzeti zakupci državne zemlje.
Ipak, iako je agrarna kasa za narednu godinu manja neće biti nezadovoljnih jer čak 95 procenata poljoprivrednijh gazdinstava nebi trebalo da oseti bitne promene u sistemu subvencija poručila je ministarka.
-
14. jul 2026. 10:57 Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Vlade Republike Srbije saopštilo je da je Uprava za agrarna plaćanja raspisala Javni poziv za podnošenje zahteva za ... -
19. jun 2026. 14:06 U Pirotu je danas održan sastanak poslodavaca, u organizaciji Unije poslodavaca Srbije, sa ciljem razmatranja aktuelnih izazova sa kojima se poslodavci suočavaju u svakodnevnom poslovanju, kao i ... -
17. jun 2026. 14:40 Poljoprivredna savetodavna stručna služba Pirot organizovala je, po tradiciji, Dane polja strnih žita.I ove godine, na imanju Poljoprivredne stručne službe gde se nalaze i ogledne njive, okupio se ... -
11. jun 2026. 12:30 Danas je održana sednica Socijalno-ekonomskog saveta grada Pirota.Sednici su prisustvovali svi članovi Saveta, a predsedavajući Nenad Petrović, prokomentarisao je neke od značajnijih tačaka, koje su ...







