Prva faza sanacije i rekultivacije Starog smetlišta do kraja godine
Projekat sanacije i rekultivacije Starog smetlišta, nekadašnje deponije, nadomak Industrijske zone, uvršten je u program Ministarstva zaštite životne sredine. Projekat je izuzetno vredan, zbog toga je podeljen u nekoliko faza, rekao je Nebojša Ivanov, direktor Regionalne deponije. Do kraja godine, počeće realizacija prve faze projekta.
Sanacija i rekultivacija starog smetlišta podrazumeva "oslobađanje" jugoistočne strane smetlišta na površini od hektar, hektar ipo, deo pored Industrijske zone. Tu će se uraditi zaštita, odvodni kanali, a u nekom periodu u planu je i postavljanje Sistema za upravljanje građevinskim otpadom. Dugogodišnjim deponovanjem formirane su i značajne količine sekundarnih sirovina, koje imaju svoju upotrebnu vrednost, na tržištu sekundarnih sirovina i njihovo iskorišćenje je od velikog značaja za smanjenje troškova sanacije i rekultivacije. Na staroj deponiji nataloženo je oko 450.000 kubnih metara otpada, ističe Ivanov.
Sanacijom starog smetlišta rešićemo problem odlaganja građevinskog i inertnog otpada. Trenutno se velike količine tog otpada odlažu na improvizovanoj deponiji na lokaciji Drvarnik, u Prisijanskom naselju.
Stara deponija se ne koristi od 2013. godine, kada je otvorena nova sanitarna deponija na lokaciji Muntina padina.
-
10. jun 2026. 11:05 JKP „Regionalna deponija Pirot“ ostvarila je značajan korak u unapređenju svog društvenog odgovornog i održivog poslovanja pristupanjem globalnoj inicijativi UN Global Compact. Reč ... -
05. jun 2026. 11:10 Svečanom dodelom nagrada završen je tradicionalni EKO konkurs koji Javno preduzeće Regionalna deponija Pirot organizuje povodom Svetskog dana zaštite životne sredine.Konkurs je bio ... -
05. jun 2026. 00:19 Regionalnoj deponiji Pirot danas je u Sremskim Karlovcima uručeno priznanje „Zeleni list“, koje tradicionalno dodeljuju Radio Beograd i Pokret gorana Vojvodine za doprinos zaštiti životne sredine i ... -
04. jun 2026. 12:16 Iskreno, nisam tako planirao, ali je tako ispalo. Obično posle svakih dvadesetak dana idem na lice mesta i mnogima od vas, koji često pitate kada će raport sa pruge, šaljem informacije.Bi tako ...







