Polako mi postaje jasnije – da mi više ništa nije jasno!!! Kako je to VV "zjb" NĐ i kako je vino postalo pirotski brend!
Moj drugar MM navrati tako kod mene na "brifing", pun utisaka o svemu što se događa. Uspešan je čovek, nekada se malo bavio politkom, bio dobar biznismen, deca mu postala svoji ljudi. Ćerka visoko pozicionirana u jednoj svetskoj firmi.
Često putuje svetom, mlad penzioner. Rekao bih čovek kome se svaka reč "jede", intelegentan, govori iz iskustva, naravno.
Pre dolaska jutros, poslao mi je objavljene tekstove drugih pirotskih medija. Često to radi! Nekada bi to uradio s prizvukom ironije, kao da je hteo da kaže:
- Gledaj tvoje kolege, šta rade. Oprosti im, Bože.
Moj drug MM zatekao me, kako zurim u ekran, dvoumeći se da li da "prosipam" sve što mi se noću vrzma po glavi u pokušaju da podvučem liniju, pod onim:
Još jedan prođe dan!
- Koje bre vino? Vinski kraj Pirot, kome to pada na pamet? Vinski kraj je Župa, poče on da mi nabraja, podižući ton.
Zašto o tome, kakvo bre vino?
Čitam, nastavi on, vinogradi preorani, rodi po pet – šest kofa. Ono moje petu godinu stoji. Dajem ga, niko neće.
Pokušao sam da ga zaustavim. Nisam uspeo, nastavio je...
- Pozdravio te Novak! Da li znaš da je naš VV isti Nole?! Pogledaj telefon, sve sam ti jutros poslao.
Završio je kafu, ustao i... mahnuo mi kroz prozor, natakao kožni kačket i otišao.
...........................................................................................
Zurio sam, pre nego da ON dođe u ekran! Obično tako ulazim u neki svoj svet gde sam smestio misli koje hoću da prenesem "na papir"! Nisam se dvoumio, razmišljao sam da li sada da pišem o neuspešnoj sportskoj godini, o neophodnosti promene politike kada je u pitanju pirotski sport.
Kada me je MM ošinuo novom surovom istinom.
............................................................................................
Jeste, u pravu je. Problem je kada neki "novinari" nekih medija nedovoljno razumeju prednosti i probleme ovog kraja, kada ne znaju šta je potrebno i čemu davati prioritete da bi živeli bolje.
O Mlekari bez mleka niko ne piše. O drastičnom smanjenju broja ovaca, krupne stoke takođe. O neophodnosti povećanja sredstava za Fond za poljoprivredu, o stvaranju boljih uslova u udaljenijim selima gde je stočarstvo bilo deo života.
Ok, neka vino.
Ali, odakle? Pitajte Gnjilčane gde su im vinogradi, iznad Izvora i Krupca, pričali su mi, bili su hektari i hektari vinograda. Moj prijatelj Slavoljub, na sunčanom mestu prema Prisjanu, na 50 ari nabrao je nekoliko kofa.
Za ovog prvog proizvođača vina i da razumem. Čovek je "učio za to" pored ostalog. Pitajte ga odakle grožđe! Sirovine nema. Doteruje se iz Župe, Kavadaraca.
Ovaj drugi, gledam i "dzverim se"! Samo još nije bio patrijarh. Gledam sad i vino. On je stručnjak za fudbal, za politku, ima ga u Rotariju na grudima mu neke medalje, osetio dobar miris projekata, uči đake istoriji... i uz sve to i vino.
Ma svakako da svako pravo da radi šta hoće. Ali, pokazivati ga kao "manekena za vino" to i meni, u pravu je MM, nekako kiselo. Dakle, ako je u vinu negde istina, onda...
.....................................................................................
Nisam mogao da verujem.
Naš Nole, svetski broj jedan, isti kao naš sedmostruki pobednik, VV po nedeljama na vlasti. Ovaj u tenisu, a naš Vladan u vladanju!
Ne sporim, "razbijaju" obijica protivnike. Potpuna dominacija. Ali, bre, brate kako ti kažeš, 'ajde da ne preterujemo. Mislim da je čak i našem "Noletu" neprijatno da bude – kao Nole!
Ako su hteli da mu se gurnu u... e baš su preterali. Moraju pažljivije.
A da, reče mi MM:
- Ej, vidim ja sinoć jedna poznata direktorka, aktivista, zamisli stavila sinoć ovo žuto sa sve onom čistokrvnom srpskom reči da ga je VV "zjb" i, gle bogati, brzo ga sklonila. Da li su je đaci pitali, direktorka vi nas učite da nismo vulgarni, a vi tako...
...........................................................................................
I tako. Ukrade mi MM temu o pirotskom sportu, "baci mi ovu istinu u oči" a ja naivan! Prihvatim, "zasukah rukave", ostavih "noćne more" za sutra i eto ovo "stavih na papir"!
Polako mi postaje jasnije – da mi više ništa nije jasno!!!
-
27. maj 2026. 12:39 Nije za šalu, ali ću se malo "poigrati": da ova naša Kuća ima nešto više para, obavezno bih zaposlio "novinara za prijem stranaka". Ma, ozbiljan sam, samo je radno mesto ... -
27. maj 2026. 11:06 Naš sugrađanin B.A, koji se zalaže da Ulica Šesti kolosek, zatim prostor koji odvaja ulicu i gradilište budu bezbedniji, javio se i sinoć. Objasnio je detalje sa kojima se, ... -
27. maj 2026. 10:45 Juče smo objavili pismo grupe meštana iz sela Gradašnica. Tokom večeri, stigao nam je odgovor u formi otvorenog pisma. U želji da odnosi u selu budu dobri, da se uspostavi saradnja i me&... -
26. maj 2026. 13:08 Svakodnevno stižu vaša pisma, mejlovi, stižu poštom, neki od vas dolaze ovde, šalju na mesindžer, vajber... Dobro je da su pitanja od opšteg interesa. Nema ličnih, niti mi ...







