Održano predavanje o ugroženosti arheološkog nasleđa
U Čitaonici Narodne bilioteke danas je organizovano predavanje o ugroženosti i očuvanju arheološkog nasleđa Srbije i Pirotskog okruga koje su pripremili Srpsko arheološko društvo i Muzej Ponišavlja u Pirotu. Ovo predavanje u okviru je Projekta Srpskog arheološkog društva “Podizanje svesti o značaju arheološkog nasleđa” koji finansira Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije.
Dr Adam Crnobrnja, predsednik Srpskog arheološkog društva, kaže da zavodi i muzeji ne mogu sami da zaštite nasleđe jer se ne bave samo tim poslom. Da bi se to postiglo potrebno je da se i ostale ustanove pobrinu, s obzirom da svaka lokalna samouprava ima odredbu da se brine o kulturnoj baštitni, ali, kako je istakao Crnobrnja, nažalost u našoj zemlji ne sprovode se zakoni toliko striktno i ne shvata se da je uništavanje arheološkog nalazišta krivično delo kao i razbojnička pljačka. Ova predavanja održavaju se širom Srbije i odjeci su za sada dobri, kaže Crnobrnja i dodaje da su ljudi često iznenađeni koliko kompleksan posao arheologa, a nisu svi ni upoznati sa zakonskim odredbama.
-
13. jun 2026. 11:59 Sinoć je u Pirotu otvorena izložba slika Čedomira Krstića, umetnika čije ime nosi naša galerija u Pirotu. Izložbu čini 21 delo koje je iz kolekcije porodice Miomira Nikolića.U izjavi za medije ... -
12. jun 2026. 09:02 U Velikoj sali Doma kulture Pirot sinoć je održan godišnji revijalni koncert Kulturno umetničkog društva "Dukat". Nastupile su sve grupe, vokalni solisti društva, a predstavila ... -
10. jun 2026. 11:01 Uspešno je završena još jedna ”Čitalačka značka”, koju organizuje Narodna biblioteka Pirot pod pokroviteljstvom Grada Pirota.Na manifestaciji, koja je ove godine ... -
10. jun 2026. 10:54 U sali Doma kulture Pirot sinoć je održan godišnji koncert Muzičke škole “Dr Dragutin Gostuški”.Nastupilo je preko 80 dece u horu mlađih učenika, horu starijih ...







