Ličnosti: Znameniti profesori pirotske Gimnazije: Evgenije Prudkov, profesor likovne umetnosti
Svakako najistaknutiji i najplodniji ruski slikar koji je neko vreme živeo i radio u Pirotu bio je Evgenije Prudkov. Kako stoji u jednom od ličnih dokumenata, rođen je 4. januara 1905. godine u mestu Vedeno u blizini grada Groznog u Čečeniji od oca Nikole i majke Sofije. Kako mu je majka umrla pre nego što je napunio godinu dana, o njemu su se starale baka i tetka, da bi se kasnije njegov otac ponovo oženio pa se porodica proširila za još dva člana, Viktora i Nadeždu. Vaspitavan u patrijarhalnom i vojničkom duhu, iako od malena talentovan za umetnost, Evgenije Prudkov je posle završene osnovne škole dalje obrazovanje nastavio kao pripadnik Krimskog kadetskog korpusa u okviru kojeg ga zatiču Prvi svetski rat, revolucija i građanski rat u Rusiji. Kao pristalica belogardejskog pokreta, Prudkov napušta Rusiju već sa prvim masovnim evakuacijama tokom 1919. godine i preko Rijeke stiže na prostor Kraljevine SHS.

Prvo mesto u Kraljevini koje je pružilo utočište mladom Prudkovu bila je Bela Crkva gde je okončao školovanje u okviru Krimskog kadetskog korpusa i gde će boraviti do 1925. godine. Zanimljivo je istaći da već u to vreme Evgenije Prudkov počinje intenzivno da se bavi slikarstvom. Upravo u Beloj Crkvi nastala su njegova prva slikarska ostvarenja, portreti Tolstoja i Dostojevskog, a uporedo sa tim radio je i na ukrašavanju i oslikavanju velike sale u kasarni. Verovatno da je u to vreme talenat za slikanje nadvladao sve druge sklonosti, pa je Evgenije Prudkov 1925. godine otišao za Beograd i upisao Umetničku akademiju u klasi profesora M. Milovanovića.


Kako je u velikom gradu živeo u intenzivnoj oskudici, studije su se prilično razvukle. Posle mnogo napora i odricanja Evgenije Prudkov je diplomirao 1931. godine. Vredan pažnje je i podatak da je posle studija, kao veoma talentovan slikar, dobio ponudu i stipendiju da nastavi školovanje i usavršavanje u Belgiji, ali je to odbio zbog nepoznavanja jezika. Rešio je da ostane u Kraljevini Jugoslaviji i da svu svoju energiju usmeri ka sticanju državne službe. Prvi posao dobio je u Privatnoj Gimnaziji u Obrenovcu početkom 1934. godine kao nastavnik crtanja i lepog pisanja. Na tom mestu se nije previše zadržao jer je već 25. avgusta 1934. godine stiglo imenovanje na mesto suplenta u Kraljevskoj gimnaziji u Pirotu. Na taj način je došlo do susreta talentovanog umetnika sa varošicom kakva je u to vreme bio Pirot. Prva profesionalna iskustva Evgenija Prudkova bila su vezana za Gimnaziju gde je predavao crtanje i lepo pisanje, ali ubrzo dobija i časove u Učiteljskoj školi, a u jednom trenutku je honorarno predavao i u Zanatsko-trgovačkoj školi. Neposredno po dolasku u Pirot izvori beleže da je Evgenije Prudkov uspeo da završi veliku poljoprivrednu kartu Jugoslavije koja se kasnije koristila kao nastavno sredstvo. Posle toga, u godinama koje su sledile, Evgenije Prudkov se u potpunosti posvetio slikarstvu. Tokom boravka u Pirotu najviše je radio pejzaže od kojih su najupečatljivija dva ulja na platnu sa motivima pirotskih ulica koje je autor prosto naslovio Pirot, a koja se danas čuvaju u Senti, u kući njegovog sina Georgija Prudkova. Višegodišnji boravak u Pirotu je Evgeniju Prudkovu obezbedio značajno mesto u sećanjima savremnika, ali i među đacima tadašnje Pirotske gimnazije.

Skoro pet godina Evgenije Prudkov je živeo u Pirotu bez porodice, tako da je sve svoje vreme trošio na stvaralaštvo isprobavajući svoj talenat u raznim tehnikama, od akvarela, vajarstva, duboreza, pa do ikonopisanja. Rad Prudkova bio je zaista zapažen u maloj sredini kakva je u to vreme bio Pirot. U tom periodu talentovani ruski slikar je upoznao i svoju buduću suprugu Olgu Milovanovič,takođe Ruskinju koja je završila umetničku školu i predavala crtanje u Paraćinu. Što se nje tiče, ostalo je sačuvano nekoliko uverenja koja je ona uoči venčanja podnosila svešteniku Pazarske crkve u Pirotu, pa na osnovu njih saznajemo da je rođena 27. juna 1912. godine u Rusiji. Brak između Evgenija i Olge je sklopljen u Pirotu tokom druge polovine 1939. godine. Porodica je proširena rođenjem najpre Alekse (1940), a potom i Georgija (1946). Ostaje neizvestan trenutak odlaska porodice Prudkov iz Pirota, ali se pretpostavlja da se to desilo tokom druge polovine 1940. ili početkom 1941. godine.

Tokom školske 1941/1942. godine Evgenije Prudkov je predavao u Negotinskoj gimnaziji, odakle je 1943. godine premešten u Belu Palanku. U Beloj Palanci je porodica ostala sve do 1951. godine i što se tiče slikarskog opusa Evgenija Prudkova ostalo je zabeleženo da je upravo u to vreme radio na živopisanju novosagrađene crkve u tom mestu. Najveći deo svog radnog veka u prosveti Evgenije Prudkov je proveo radeći kao nastavnik Gimnazije u Kosovskoj Mitrovici, od 1951. do 1971. godine. Na tom mestu je dočekao penziju posle čega se seli sa porodicom u Beograd, a nakon toga u dom svoga sina Georgija u Senti gde je i umro 1991. godine. Supruga Olga je doživela 101 godinu i umrla 2013. godine.
Davor Lazarević, istoričar

-
22. apr 2026. 13:00 Osećam se uvređenim. Tuku mi decu. Onih 48 godina radosti i tuge, porodilo je isto toliko bića u meni. Radovali smo se zajedno.Tek sam bio napunio tridesetu, 24. oktobra. Bila je 1978. godina! Tog ... -
21. apr 2026. 10:45 Prepiska se nastavlja, nadamo se da neće dugo trajati. Juče je Nikola Cvetković, v.d. direktor JKP "Komnis" odgovorio na pismo koje je poslala grupa građana "Sloboda sada"! Reakcija je odmah usledila.... -
20. apr 2026. 10:08 Povodom objave na Vašem portalu 16.04.2026.godine, kao i Facebook stranici 17.04.2026. godine vezano za rad JKP Komnis Bela Planka, molim Vas da na istom portalu i Facebook stranici objavite ... -
15. apr 2026. 15:28 Ne znam da li postoji bolnija poruka. Hvala, Bibo, Vama! Njena poruka sa fotografijom stigla je u 15:19."Čika Nešo, upravo sa Keja slika, preko puta Tehničke škole... ode još ...







