“IT karavan” u Pirotu; Školi “8. septembar” doniran Lego robot
Predstavnici Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija u okviru kampanje “IT karavan” danas su gostovali u Pirotu, u OŠ „8. septembar“. Ovom prilikom održana je prezentacija učenicima petog i šestog razreda o pravilima bezbednog korišćenja interneta, bezbednosnim rizicima upotrebe interneta i društvenih mreža, kao i upotrebi informaciono komunikacijskih tehnologija u obrazovanju.
O IT karavanu i dosadašnjim iskustvima sa decom prilikom prezentacija širom Srbije za Portal Plus online govorila je Sanja Filipović, samostalni savetnik u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija. Kako je istakla, deca puno toga znaju o bezbednosti na internetu i opasnostima koje ih vrebaju, ali dodatna edukacija nikada nije na odmet.
Sa decom je o bezbednosti na internetu razgovarao poznati glumac i voditelj Bojan Ivković.
Đacima je posle prezentacije predstavljeno i programiranje robotike, Lego robot (Lego education Mindstorm EV3) koji je poklonjen Školi od strane Ministarstva.
Kako funkcioniše Lego robot u izjavi za medije govorio je Alen Piljak, predsednik Udruženja EduLab koje se, pored ostalog, bavi i edukacijom učenika i nastavnika u korišćenju Lego Edu didaktičkih sredstava.
Direktorka Škole “8. Septembar”, Olgica Najdanović, kaže da je veliko zadovoljstvo što je njihova škola obuhvaćena ovim programom na preporuku Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.
Kampanju „IT karavan 2“ realizuje Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija u saradnji sa Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Ministarstvom unutrašnjih poslova, kompanijom Majkrosoft i organizacijom Save the Children za severozapadni Balkan. Pomenuta kampanja predstavlјa mobilnu platformu koja promoviše razvoj informacionog društva u okviru kampanje Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija „Smart & Safe-Pametno & Bezbedno“. Prvi ciklus kampanje realizovan je u školskoj 2015/2016. godini i njome je bilo obuhvaćeno 15 gradova Srbije, odabranih po kriterijumu najveći procenat mladih (10 do 19 godina) u odnosu na ukupan broj stanovnika u svakom od gradova.
U školskoj 2016/2017. godini Ministarstvo nastavlјa kampanju kroz organizaciju drugog ciklusa u okviru kog je planiran obilazak 13 gradova Srbije: Novi Pazar, Pirot, Niš, Zaječar, Kraljevo, Užice, Čačak, Valjevo, Kragujevac, Subotica, Novi Sad, pančevo i Sombor. U svaki od 13 odabranih gradova dolazi brendirani mini bus sa projektnim timom i tehničkom opremom. Kampanja se sastoji iz dva segmenta, prvog kroz koji će u gradu biti predstavlјeni programi razvoja informacionog društva namenjeni građanstvu generalno, dok je drugi deo programa namenjen učenicima osnovnih škola.
-
15. jun 2026. 10:00 Danas je počelo polaganje završnog ispita za osmake. Prvog dana učenici polažu test iz srpskog jezika.Prema kalendaru obrazovno - vaspitnog rada za osnovne škole, završni ispit ... -
15. jun 2026. 08:54 Policijska uprava u Pirotu obaveštava građane da se u proteklih 7 dana (08.06 – 14.06.2026. godine) na teritoriji Policijske uprave u Pirotu, dogodilo 17 saobraćajnih nezgoda, od toga 5 ... -
13. jun 2026. 12:58 Fond Invocatio u saradnji sa Fondaciojom Laza Kostić realizovao je projekat “Pirot za London”, nagradni konkurs za učenike srednjih škola u Pirotu. Tokom projekta organizovane su ... -
12. jun 2026. 20:04 Večeras slave maturanti Tehničke škole Pirot. Još jedna sjajna generacija završila je značajnu etapu u svom životu. Tradicionalno, maturanti su se okupili u centru grada. ...







