Dnevnik nepravilnosti – neformalni model za uključivanje građana u monitoring rada uprave zaštićenih prirodnih dobara

13. april 2021. 08:00 Društvo Pirot Plus Online

WWF Adria sprovodi projekat Zaštićena područja za prirodu i ljude II (PA4NP II). Projekat je započeo 1.10.2020, planirano je da traje do 31.12.2022. Projekat će se sprovoditi u pet zemalja regije: Albanija, Bosna i Hercegovina, Kosovo1, Severna Makedonija i Srbija.

Osnovni cilj projekta je poboljšanje efikasnosti u upravljanju zaštićenim područjima (ZP) i podrška organizacijama civilnog društva.

Specifični ciljevi programa su povezani sa podrškom aktivnostima praćenja loših/neodrživih praksi u i oko zaštićenih područja;
(ilegalna seča šuma, ilegalna izgradnja, krivolov, požari, vodni resursi…). 

WWF Adria je u okviru projekta otvorio poziv za ekološke organizacije u regionu Zapadnog Balkana i među 10 organizacija koje podržavaju u pet zemalja regije nalazi se i Društvo Stara planina iz Pirota sa svojim projektom "Dnevnik nepravilnosti – neformalni model za uključivanje građana u monitoring rada uprave zaštićenih prirodnih dobara".

Dnevnik je nov, inovativni model uključivanja lokalne zajednice u monitoring upravljanja parkom prirode Stara planina. Dnevnik nepravilnosti je zamišljen kao open access dokument, u kojem učestvuju svi zainteresovani ljubitelji prirode i lokalni meštani sa teritorije parka prirode, bez obaveze da vrše sistematsko praćenje po svim elementima, ažuriranje informacija ili drugi vid obaveza neposrednih saradnika na projektu. Dnevnik nepravilnosti može da se smatra i kao dnevnik „utisaka“ koje će građani podeliti sa nama nakon boravka u zaštićenom prirodnom dobru.

Da bi dobili zainteresovanu javnost, koja učestvuje u upravljanju i tako poboljšali model upravljanja moramo uključiti više ljudi koji će učestvovati u monitoringu nepravilnosti i tako vršiti konstantni pritisak javnosti koji će vremenom rezultirati poboljšanjem i promenom postojećeg modela i uključiti lokalnu zajednicu čime će ona najizad i dobiti priliku da i kroz pravne procedure dobije nadzor nad radom uprave u skladu sa predlogom za izmenu Zakona o zaštiti prirode koji smo predali Ministarstvu zaštite životne sredine.

Osnovna ideja projekta je da nastavi dosadašnji niz aktivnosti na zagovaranju za promenu zakona o zaštiti prirode i promenu modela upravljanja u parku prirode Stara planina. Promena treba da dovede do suštinskog, a ne neformalnog ili formalnog uključivanje lokalne zajednice u upravljačka tela.

Zato ćemo zahtevati formiranje nezavisnog saveta građana za nadzor uprave parka prirode. Nadzorni savet treba da bude sastavljen od predstavnika lokalnih samouprava i lokalnih mesnih zajednica. Nadzorni savet mora učestvovatiu u izradi desetogodišnjeg i godišnjih planova upravljanja i mora uz otvorene konsultacije u svojim sredinama donositi odluku o usvajanju ovih planova. Po usvajanju planova nadzorni savet mora učestvovati u nadgledanju sprovođenja planova i usvajati završne godišnje izveštaje o ostvarenju planova.

Pozivamo sve zainteresovane za učešće u projektu da prate naše aktivnosti na sajtu Društva Stara planina: http://www.drustvostaraplanina.org/ i na fejsbuk strani https://www.facebook.com/BitkaZaJuznuPrugu

*Saopštenje: Društvo Stara planina