Zavod za javno zdravlje prijavio epidemiju gripa na području Pirotskog okruga

15. februar 2018. 10:30 Društvo Pirot Plus Online

Na teritoriji Republike Srbije registruje se široka rasprostranjenost gripa, visoki intenzitet aktivnosti virusa gripa kao i rastući trend incidencije, što je očekivano i uobičajeno za ovaj period godine. U Srbiji su potvrđena dva tipa virusa gripa: A(N1) i influenca tip B. U populaciji je predominantan virus gripa tip B.

Nacionalna laboratorija Instituta za virusologiju, vakcine i serume „Torlak" u okviru Odseka za respiratorne viruse je 01.02.2018. godine laboratorijski potvrdila virus influence tip B iz uzorka brisa nazofarinksa uzetih od dva deteta školskog uzrasta 14 i 15 godina iz Pirota. Dana 12.02.2018. izolovan je i virus gripa tip A N1 iz brisa deteta uzrasta 10 godina, dana 13.02.2018. izolovan virus gripa tip B kod osobe starosti 54 godine i za jedan uzorak je ispitivanje u toku. (ukupno tri tip B i jedan tip A N1
Na teritoriji Pirotskog okruga na osnovu epidemiološkog nadzora nad gripom u sezoni 2017/2018 praćenjem oboljenja sličnih gripu u poslednje tri nedelje beleži se porast oboljenja sličnih gripu (ukupno 1.396 registrovanih oboljenja od 22.01.2018. do 11.02.2018.) u svim uzrasnim grupama, naročito u uzrasnoj grupi od 30-64 godina potom od 15-29 i 5-14. U petoj nedelji 2018. u odnosu na prethodnu nedelju registrovan je dva i po puta veći broj obolelih od oboljenja sličnih gripu. Na osnovu stručno metodološkog uputstva za nadzor nad gripom, dvostrukog povećanja broja obolelih i laboratorijske potvrde virusa gripa prijavljena je epidemija gripa na području Pirotskog okruga Institutu za javno zdravlje Srbije „M.J.Batut“. U narednom periodu očekuje se porast broja obolelih od gripa na području Pirotskog okruga, te je potrebno pojačati mere prevencije i kontrole širenja gripa u zdravstvenim ustanovama, školama, vrtićima i u opštoj populaciji.

Dr Radmila Zec, epidemiolog Zavoda za javno zdravlje Pirot kaže da su na području okruga potvrdjeno pet slučajeva virusa gripa, i predominantan je virus Tip B.

Opšte mere prevencije

-izbegavanje bliskih kontakata sa obolelim osobama,
-redovno pranje ruku i izbegavanje dodirivanja očiju, nosa i usta prljavim rukama, -higijena disajnih puteva (pokrivanje nosa i usta prilikom kašljanja i kijanja papirnatom maramicom koju odmah nakon upotrebe treba baciti, a ruke oprati tekućom vodom i sapunom),
-često provetravanje prostorija,
-izbegavanje boravka u zatvorenim prostorima gde se nalazi veliki broj ljudi,
-održavanje higijene prostora u kome živimo i radimo.

Posebne mere: Zabrana posete pacijentima u bolnicama, kao i osobama smeštenim u gerontološkim centrima (domovi za stare, domovi za negu lica sa posebnim potrebama i sl). U posetu ići samo ako smo sigurni da nemamo neku respiratornu infekciju i izbegavati blizak kontakt.

Vakcinacija se obustavlja u epidemiji gripa.
Simptomatska terapija podrazumeva mirovanje, nadoknadu tečnosti, upotrebu antipiretika (lekova za sniženje povišene telesne temperature), a upotreba antivirusnih lekova sprovodi se samo po preporuci lekara. Antibiotici nisu delotvorni u lečenju gripa.
Kod svakog pogoršanja kliničke slike bolesti neophodno je obratiti se lekaru.

Registrovana još dva slučaja malih boginja

Kada je u pitanju situacija vezana za male boginje, dr Radmila Zec kaže da su registrovana još dva slučaja što je bilo i očekivano s obzirom na period inkubacije koji traje i do tri nedelje.