Vladimir Kostić, predsednik SANU otvara Izložbu Umetnička zbirka SANU u Galeriji “Čedomir Krstić”
Izložba koja obuhvata 50 radova 50 likovnih umetnika članova SANU je organizovana 2016. godine povodom 175 godina postojanja Srpske akademije nauka i umetnosti, a u Galeriji „Čedomir Krstić“ Pirot, stiže 4.avgusta 2017.godine.

Dr Vladimir Kostić, predsednik SANU, važi za jednog od najumnijih ljudi u Srbiji. Otac Dr Sveta Kostić čuveni dečiji kardiolog, rodjen u Moklištu, gimnaziju završio u Pirotu.
Vladimir Kostić bio je student generacija, prosek ocene 10. Igrao je košarku. Porodični prijatelj našeg poznatog Piroćanca ortopeda u Subotici, Dr Miće Vidanovića ,, Ćomija,,! Dr Vladimir Kostić je naš najcitiraniji lekar u svetskoj literaturi, direktor Neurološke klinike.
U dva navrata bio više godina na Kolumbija Univerzitetu , zadržavali ga, medjutim, vratio se u Srbiju.Genijac.
Autor izložbe je Jelena Mežinski Milovanović, viši kustos – istoričar umetnosti i zamenik upravnika Galerije SANU, a autor postavke Radmila Vlatković, istoričar umetnosti i muzejski savetnika Galerije „Čedomir Krstić“ Pirot. Na otvaranju će govoriti akademik prof. dr Vladimir S. Kostić.
Srpska akademija nauka i umetnosti, povodom jubileja 175 godina postojanja, kroz izložbu Umetnička zbirka SANU – likovni umetnici akademici, predstavlja deo svoje bogate zbirke umetničkih dela. Od osnivanja Društva srpske slovesnosti 1841. a kasnije preko Srpskog učenog društva, Kraljevske akademije, do današnje Srpske akademije nauka i umetnosti, prikupljana su umetnička dela na različite načine: otkupima, donacijama dobrotvora, poklonima umetnika akademika. Krajem šezdesetih godina 20. veka definisana je Umetnička zbirka SANU. Zbirka poseduje dela likovnih umetnosti u različitim tehnikama. Zastupljene su slike, tempere, pasteli, crteži, grafike, a takođe i skulpture izvedene u kamenu, bronzi, drvetu. U Umetničkoj zbirci nalaze se dela stvorena u različitim vremenima: od grafike manastira Hopovo iz sredine 18. veka do radova aktivnih članova Likovno-muzičkog odeljenja. Javnost je prvi put videla dela iz Umetničke zbirke 1982. godine u rekonstruisanom i obnovljenom galerijskom prostoru SANU. Od tada je Umetnička zbirka redovno predstavljana, a 2011. godine izložene radove pratio je prvi katalog Akademijine kolekcije.
Izložba Umetnička zbirka SANU – likovni umetnici akademici, koju čini 50 odabranih dela, namenjena je prvenstveno muzejima i galerijama širom Srbije kako bi se posetioci upoznali ne samo sa jednim delom Umetničke zbirke već i stekli uvid u kriterijume kojima je, tokom skoro dva veka, formirana kolekcija. Ovom izložbom i katalogom, u kome se reprodukuju odabrani radovi slikara i vajara članova SANU od osnivanja do danas, Srpska akademija nauka i umetnosti želi da oda priznanje i iskaže zahvalnost brojnim darodavcima zaslužnim za formiranje njenog danas bogatog fonda, da podseti na zadužbinare s kraja 19. i početka 20. veka, na darodavce-ljubitelje umetnosti, ali i na same umetnike-akademike koji su svojim darovima i donacijama, koji pristižu i danas, osnovali Umetničku zbirku SANU.
Dušan Otašević
Deo teksta autorke izložbe i kataloga Jelena Mežinski Milovanović:
„Akademijina zbirka danas broji oko tri hiljade kataloških jedinica – to su dela likovnih umetnika akademika (njih je ukupno sedamdeset dva, ali SANU ne poseduje radove svih svojih članova), dela drugih domaćih autora i, u manjem broju, radovi stranih umetnika. Dela u Umetničkoj zbirci omogućuju praćenje razvoja likovne umetnosti u Srbiji, onih tokova kojima su članovi SANU da¬vali prednost u sferi likovnog izraza, kao i upoznavanje sa umetnicima koji su postali akademici zbog toga što su obeležili našu likovnu umetnost.
Kolekcija Umetničke zbirke Srpske akademije nauka i umetnosti hronološ¬ki je omeđena grafikom manastira Hopova iz sredine XVIII veka, najstarijim datovanim radom, i najnovijim delima aktivnih članova Odeljenja likovne i mu¬zičke umetnosti – Vladimira Veličkovića, Svetomira Arsića Basare, Dušana Otaševića, Todora Stevanovića, Milice Stevanović, Petra Omčikusa i drugih – s kraja prve i iz druge decenije XXI veka. Kada je reč o tehnikama, Umetnič¬ka zbirka poseduje slike – ulja, tempere, pastele – zatim crteže i grafike u različitim tehnikama, skulpture u bronzi, kamenu, gipsu i drvetu, radove u kombinovanoj tehnici, akvarelisane fotografske portrete itd.
Publika je prvi put mogla da vidi dela iz Akademijine Umetničke zbirke kao postavku u junu 1982. godine u rekonstruisanom, obnovljenom i prošire¬nom prostoru Galerije SANU. Od tada se Zbirka na izložbama redovno pred¬stavlja javnosti.
Ovom prilikom – povodom 175 godina postojanja – Srpska akademija nauka i umetnosti javnosti predstavlja izbor iz svog umetničkog fonda. Reč je o pede¬set radova likovnih umetnika članova SANU od njenog osnivanja do danas (među njima su i dela jednog arhitekte – Aleksandra Deroka). To su radovi koji se čuvaju u Umetničkoj zbirci i izlažu u prostorijama zgrade SANU, a o kojima se stara Galerija SANU.
Naslovna fotografija prof.dr Vladimira Kostića preuzeta sa sajta "Nova srpska politička misao"
-
08. avg 2026. 21:14 Nastupom preko 150 izvođača iz sedam ansabala počeo je 21. Međunarodni folklorni festival u Pirotu.Pored domaćeg Folklornog ansambla Doma kulture Pirot, na Festivalu učestvuju i italijanski ... -
08. avg 2026. 09:59 Danas su učesnici Međunarodnog folklornog festivala održali javni čas za sve one koji bi želeli da nauče njihove tradicionalne igre. Čas je održan na trgu ispred Doma kulture.Ove godine na Festivalu ... -
07. avg 2026. 18:56 Zbog jake kiše koja je u popodnevnim satima zahvatila Pirot i okolinu otkazane su planirane aktivnosti prve večeri Međunarodnog folklornog festivala, defile i svečano otvaranje, javljaju iz ... -
06. avg 2026. 15:42 Na ovogodišnjem konkursu Ministarstva kulture iz oblasti zaštite nematerijalnog kulturnog nasleđa i arhivske građe, Istorijskom arhivu u Pirotu su odobrena dva projekta.Prvi se odnosi ...







