Građanska skupština - novi oblik učešća javnosti u donošenju odluka o pitanjima zaštite prirode

01. oktobar 2024. 16:37 Društvo Pirot Plus Online

Mreža ekoloških organizacija "Građani za prirodu" je u stalnoj potrazi da se pronađe najbolji model za učešće građana i lokalnih zajednica sa područja Parka prirode „Stara planina“ u upravljanju područjem pod zaštitom. Građanske skupštine nastaju kao odgovor na problem savremenih demokratskih društava u kojima građani nisu dovoljno uključeni u proces formulisanja i donošenja političkih odluka koje utiču na njihove živote i zato smo ovaj koncept participativnog odlučivanja uvrstili u projekat kao jedan od najvažnijih elemenata. 

Kroz dijalog, raspravu, razložno sagledavanje i preispitivanje važnih pitanja o radu zaštićenih područja učesnici Građanske skupštine doneli su predloge za različite formulisane opcije koje će učesnici razmatrali. Jedna od najvažnijih preporuka sa ovog skupa je uvođenje u praksu ugovornog obavezivanja za različite forme saradnje koje upravljač u zaštićenim područjima ostvaruje sa predstavnicima lokalne zajednice. Na samoj skupštini razmatran je i konkretan primer memorandum o saradnji turističkog domaćinstva I upravljača.

U mnogim državama gde se Građanske skupštine sprovode, vlast je dužna da uvaži predloge koji dolaze iz ovog procesa dok je naš cilj da dobijemo predloge koji će ući u Plan upravljanja Parkom prirode „Stara planina“ i postaviti strateške okvire za rad Saveta korisnika koji je posle izmena Zakona o zaštiti prirode postao obavezan za upravljača.

Na skupštini je učestvovalo oko 30 učesnika unutar različitih grupa građana iz lokalnih samouprava  sa prostora Parka prirode iz Pirota, Zaječaara, Dimitrovgrada i Knjaževca.

Zaključci sa skupštine biće prosleđeni nadležnim institucijama od kojih se očekuje pomoć u njihovoj bržoj primeni.