Tarifni sistem daje prve rezultate
Gradska toplana počela je ove grejne sezone sa primenom tarifnog sistema obračuna u 34 podstanice. Prema rečima Radovana Nikolića, direktora ovog preduzeća, prvi računi obračunati po utrošku kilovat sati pokazuju da je ispunjen osnovni cilj uvođenja tarifnog sistema a to je ušteda energije i smanjenje računa za grejanje korisnicima ove usluge
-Početkom meseca urađeno je očitavanje utrošenih kilovat sati i nabazi tog očitavanja dobili smo stvarne podatke o predatim killvat satima. I korisnicima i nama je u interesu da je potrošnja manja, Toplana troši manje mazuta a korisnici imaju manje račune. Ovo je jedan pošten način merenja, kada ima grejanja evidentiraju se kilovat sati, dok kad nema u toku toplih dana, koliko je utrošeno toliko se i naplati, zabune nema- kaže Nikolić
Nikolić kaže da su prva očitavanja u ovoj sezoni pokazala da su korisnici ostvarili uštedu i do 2.500 dinara po računu u odnosu na prethodni sistem plaćanja po kvadratnom metru.
-Recimo prvi računi pokazuju da su računi korisnika manji od 1.500 dinara, 2.000 pa i do 2.500 dinara, u odnosu na ono što su plaćali po kvadratnom metru. Potrošnja za novembar očitaće se početkom decembra i videćemo potrošnju. Samim tim uvodi se disciplina i kod nas i kod korisnika. Plaćanja po metru kvadratnom biće prisutno kod svih korisnika gde nema mogućnosti za tarifni sistem. U narednom periodu iz programa KfW 4 obezbedićemo još 30-ak kompaktnih podstanica, što znači da će 65 do 70 od ukupno 90 podstanica biti obuhvaćeno tarifnim sistemom – kaže Nikolić.
Nikolić kaže da su trenutne zalihe mazuta dovoljne za održavanje sistema dok se istovremeno vraća dug Direkciji za republičke robne rezerve u skladu sa ugovornom obavezom.
-Negde blizu 60 tona mesečno vraćamo, počev od oktobra. Kad je reč o zalihama, one su u ovom momentu minimalne, ali s obzirom na vrmenske prilike to je dovoljno. Problem se očekuje decembra i janura kada se više troši i sada smo u postupku traženja mogućnsoti za odloženo plaćnaje i interventnu nabavku za ovaj period. To su meseci kada se troši oko 800 tona mazuta, kao što je bilo prošle godine. Konstrukcija je takva da moramo i možemo decembar i januar da prevaziđemo kao kritične mesece i u martu krenemo sa redovnom nabavkom– dodaje Nikolić.
-
26. jun 2026. 12:55 Danas je održana Sednica skupštine grada Pirota, posle koje će uslediti letnja pauza.Detalje o tačkama koje su se našle na dnevnom redu sednice preneli smo u izveštaju posle ... -
24. jun 2026. 13:46 Sednica Gradskog veća, koja je održana danas, započela je razmatranjem Izveštaja o učincima sprovođenja “Plana razvoja grada Pirota 2021-2028” za period od 2022. do 2025. godine. O ... -
23. jun 2026. 13:35 U Staklenoj sali Multifunkcionalnog centra u Pirotu dodeljene su nagrade za učenike generacije i učenike koji su osvojili neko od prva tri mesta na republičkim takmičenjima. Grad Pirot nagradio ... -
22. jun 2026. 10:30 U sredu 24. juna biće održana sednica Gradskog veća. Nakon toga, za petak, 26. juna, zakazana je sednica Skupštine grada. Za ovu sednicu predložen je sledeći dnevni red: 1. Usvajanje Izve&...







