Šumsko gazdinstvo obeležilo Svetski dan šuma sa učenicima osnovnih škola na Vrelu

Povodom Svetskog dana šuma, u utorak 21. marta u Centru za posetioce „Vrelo” u srcu Stare planine, JP „Srbijašume“ - Šumsko gazdintsvo „Pirot“ organizovalo je ekološku radionicu za učenike pirotskih osnovnih škola „Osmi septembar”, „Vuk Karadžić” i „Sveti Sava”.
Tom prilikom direktor Šumskog gazdinstva „Pirot“, Predrag Ivanović, i upravnik Parka prirode Stara planina, Igor Petrović, deci su govorili o značaju šuma za kvalitet života građana, kao i ulozi šuma u zaštiti životne sredine, ali i donirali sadnice i dali uputstva o tome kako posaditi i negovati drvo. Ovaj svečani dan uveličao je i nastup Hora učenika OŠ „Osmi septembar”.
– Ujedinjene nacije su 1971. godine proglasile Svetski dan šuma sa ciljem da se skrene pažnja i podigne svest ljudi o značaju i ulozi šuma za čoveka i našu planetu uopšte. Za taj dan nimalo slučajno izabran je prvi dan proleća, kada vegetacija počinje da se budi. Šuma je velika i složena zajednica, objedinjava i živu i neživu prirodu, predstavlja najsloženiji eko sistem na planeti i zauzima jednu trećinu površine kopna. I jedna trećina Srbije je pod šumom – kazao je, pored ostalog, Ivanović.
Tema Svetskog dana šuma je: šume i energija, u okviru koje se javnosti ukazuje na značaj šuma kao energetskog resursa, na neophodnost očuvanja i zaštitu postojećih šuma, kao i potrebu stalnog povećanja površina pod šumama.
Poruka svih aktivnosti JP ,,Srbijašume” je podizanje svesti o značaju šuma i povećanje stepena šumovitosti Srbije.
-
07. feb 2025. 11:01 Zaposleni u pirotskoj Gimnaziji, koji su u obustavi rada, objavili su treće saopštenje. Očigledno, kako smatraju, nisu se stvorili uslovi za normalan rad. Uz to, zaposleni i dalje imaju ... -
06. feb 2025. 18:12 Po dvanaesti put građani Pirota prošetali su gradom, u znak podrške studentima i njihovim zahtevima.Sve je počelo u 18:45. Petnaest minuta kasnije otpočela je petnaestominutna tiš... -
06. feb 2025. 10:00 Krajem januara, u Parizu se održala manifestacija "Serbia Fashion DAY Dedicated to Nikola Tesla", projekat koji potpisuje Vesna De Vinča, u organizaciji Miss Serbia.Dizajnerka Nataša Š... -
06. feb 2025. 09:05 U nedelju, 9. februara 2025. godine, od 17 časova do 19:30, na Zoom platformi AEPA Srbija organizuje besplatnu onlajn radionicu pod nazivom „Dom bez straha: Porodica kao bedem protiv nasilja"....