Reagovanja: Različite ocene čelnika gradova i opština. Vladan Vasić: Pirot će dobiti manje 30 miliona. Ipak, u odnosu na prvi predlog, ove izmene neće bitno uticati na naš Budžet! Opozicija negoduje!

09. oktobar 2016. 07:30 Društvo Pirot Plus Online

ČELNICI gradova i opština imaju različite metode kako će nadomestiti manjak, koji će se u njihovim budžetima pojaviti zbog manjih prihoda od poreza na zarade, koji su predviđeni izmenama Zakona o finansiranju lokalnih samouprava. A reč je o 4,8 milijardi dinara. Svi, međutim, tvrde da se efekat ovog propisa neće "prelomiti preko leđa građana". Napominju da prostor za popunjavanje rupa neće tražiti u povećanju poreza na imovinu, kao što je ranije bilo najavljivano. Za nadomeštanje para moraće da se potrude sami i to kroz - bolju naplatu od građana, kao i kroz borbu protiv sive ekonomije.

Bez obzira na to što će im uzeti pare, gradonačelnici su zadovoljni što je cifra manja nego što je bilo najavljeno u ranijim verzijama. Jer prvobitno je bilo predviđeno da će im biti uskraćeno osam milijardi dinara.

Izmenama Zakona o finansiranju lokalne samouprave, prestonica Srbije pretrpeće najveći udar. Gradska kasa biće "tanja" za čak 1,9 milijardi dinara.

- Beograd je u potpunosti spreman da podnese taj teret, jer smo uspeli da konsolidujemo javne finansije - za "Novosti" priča gradonačelnik Siniša Mali.

- Do kraja godine vratićemo 450 miliona evra ukupnih obaveza koje smo nasledili 2013. godine. Na pomenuti manjak u kasi računali smo kada smo planirali budžet, a sa Vladom Srbije ćemo zajedno raditi na velikim i važnim projektima u gradu.

Čačku će uslediti smanjenje od tri odsto od prihoda od poreza na zarade, što je oko 42 miliona dinara. Gradonačelnik Milun Todorović očekuje da će se kroz aktivne mere zapošljavanja i veće učešće u projektima, koje će podržati Vlada, u gradske budžete sliti mnogo više novca od ovog smanjenja.

PARAĆINCI PRODAJU IMOVINU Predsednik opštine Paraćin Saša Paunović nije optimista kao njegove kolege. - Naš budžet će biti tanji za tridesetak miliona dinara, što će dovesti do smanjenja kapitalnih investicija, jer troškove više ne možemo da smanjujemo s obzirom na to da u javnim službama imamo 25 odsto manje radnika od dozvoljenog broja - kaže Paunović. - Smanjenje će značiti da će građani duže čekati na rešavanje komunalnih i infrastrukturnih problema, osim ako do kraja godine nadležna ministarstva ne nađu način da opštinama nadomeste izgubljene prihode. Manjak ćemo pokušati da nadoknadimo prodajom imovine opštine i kreditima poslovnih banaka za kapitalne investicije. Ove izmene zakona su, inače, samo poslednja u nizu mera za četiri godine kojima su opštinski budžeti smanjeni za trećinu.

- Niko od budžetskih korisnika neće osetiti bilo kakvu promenu - obećava Todorović. - Niko neće biti oštećen i svi korisnici podsticajnih sredstava iz budžeta dobiće sredstava kao i do sada.

Po izmenama Zakona o finansiranju lokalne samouprave opštine ostaju bez dela poreza na zarade, ali to po oceni zamenika gradonačelnika Miloša Banđura neće uticati na nišku kasu.

- Niš ne spada u grupu gradova koji su značajno oštećeni i u stvari povećava mogućnost za zahvatanje sredstava iz republičkog budžeta - kaže Banđur. - Gradska odluka o uređenju buduće gradske uprave predviđa projektni centar, čiji će zadatak biti priprema projekata i konkurisanje za sredstva. Novi zakon samo možda na prvi pogled smanjuje visinu sredstava koja pripadaju lokalnim samoupravama. On onima koji su vredni, kreativni i spremni da prave projekte daje mogućnost da zahvate dodatna sredstva iz republičkog budžeta.

Uprkos ovako optimističkih očekivanja realnost je da će Nišu ostajati manje para i to od 134 miliona dinara godišnje do 200 miliona dinara.

I u Pirotu tvrde da nova zakonska rešenja po kojima će lokalnim samoupravama ostajati 77 odsto od naplaćenog poreza na zarade, neće značajno uticati na njihov rad. To je znatno bolje i više nego što je prvobitnim predlogom bilo najavljivano, a to je svega 50 odsto.

- Ovaj zakon sigurno neće uticati na to da odustanemo od nekog značajnijeg projekta, tako da je za nas ovo rešenje prihvatljivo - kaže gradonačelnik Pirota Vladan Vasić. - Treba videti da li će biti još nekih ukidanja prihoda za lokal, poput takse na motorna vozila. Nove mere podrazumevaju i štednju.

Inače, Piroćanci već više godina svoj budžet ostvaruju sa čitavih 101 odsto, što znači da imaju veće prihode od rashoda, a ovaj višak se obično deli kulturnim i sportskim organizacijama, ali i za rešavanje nekih komunalnih problema.

Opozicija negoduje!

NEEFIKASNOST, ugrožavanje investiranja i dodatna centralizacija - ovo su osnovne zamerke na predlog novog zakona koje su u dvodnevnoj skupštinskoj raspravi izneli predstavnici opozicije.

Poslanik DS Balša Božović je ocenio juče da će usvajanjem novog zakona lokalne samouprave ostati bez novca za investiranje i da će na taj način biti ugroženo funkcionisanje sistema.

Ministarka državne uprave i lokalne samouprave, Ana Brnabić, odgovorila je da sistem nije ugrožen i da novca za investiranje ima dovoljno ako se budžeti troše na pravi način.

- Ima primera u lokalnim samoupravama gde za NVO izdvajaju ukupno više nego za zdravstvo, socijalu i kulturu. Mi ne možemo da utičemo na to, ali bi trebalo da apelujemo - rekla je Brnabićeva.

Nemanja Šarović (SRS) rekao je da se lokalne samouprave već nalaze u veoma lošoj situaciji i da bez adekvatnih finansijskih sredstava neće moći da funkcionišu.

- Preraspodela sredstava ne može se nazvati štednjom, kada centralni nivo vlasti "otima" od lokala, pogotovo što taj novac neće biti ušteđen već potrošen na republičkom nivou - rekao je Šarović.

Poslanik SDS Marko Đurišić kazao je da se ovim zakonom dodatno centralizuje politički i ekonomski život u Srbiji:

- Suština ovog zakona je da će više para ostajati na centralnom nivou umesto na lokalnom nivou.

Poslanici Lige socijaldemokrata Vojvodine takođe nisu podržali zakon jer, kako navode, ne mogu da stanu iza dalje centralizacije države. Slične zamerke ranije su tokom rasprave iznosili i drugi predstavnici opozicije.

Preuzeto sa Portala Večernjih novosti