Prošlost ne sme da se zaboravi - odata počast poginulim Piroćancima u ratovima od 1991. do 1999. godine
Danas se u Srbiji obeležava 24. godišnjica od početka vazdušnih napada NATO-a na Saveznu Republiku Jugoslaviju .
Napadi započeti 24. marta 1999, trajali su 11 nedelja i prema procenama različitih izvora u njima je poginulo između 1.200 i 2.500 ljudi.U bombardovanju koje trajalo 78 dana, teško su oštećeni infrastruktura, privredni objekti, škole, zdravstvene ustanove, medijske kuće, spomenici kulture.
U Pirotu je, po tradiciji, godišnjica NATO agresije obeležena kod spomenika “Cvet mladosti” na Karađorđevom trgu.
Pomen Piroćancima – hrabrim borcima poginulim u ratovima od 1991. do 1999. godine bogoslužili su pirotski sveštenici.

Vence su, na spomenik stradalim Piroćancima, pored porodica ratnika, položili i predstavnici Gradske uprave, Okruga, Vojske Srbije, Policije, SUBNOR-a, rezervnih oficira , ratni vojni invalidi, vojni penzioneri, predstavnici političkih partija.
Minutom ćutanja odata je počast poginulim Piroćancima, a zatim je usledilo intoniranje Himne Srbije

Prisutnima se obratio Miloš Colić, zamenik gradonačelnika Pirota
Javni čas iz istorije održao je Ratomir Ćirić, predstavnik Istorijskog arhiva Pirot.
Posle više diplomatskih pritisaka, bombardovanje Srbije je okončano potpisivanjem Vojnotehničkog sporazuma u Kumanovu 9. juna 1999, da bi tri dana potom počelo povlačenje snaga SRJ sa Kosova i Metohije.
Pošto je generalni sekretar NATO-a 10. juna izdao naredbu o prekidu bombardovanja, poslednji projektili su pali na područje sela Kokoleč u 13.30.
Tog dana je Savet bezbednosti UN usvojio Rezoluciju 1244, a u Pokrajinu je upućeno 37.200 vojnika Kfora iz 36 zemalja, sa zadatkom da čuvaju mir, bezbednost i povratak više stotina hiljada albanskih izbeglica dok se ne definiše najširi stepen njene autonomije.
-
02. jun 2026. 12:55 Dana 02.06.2026. godine sa početkom u 11.00 časova u sali Pirotskog upravnog okruga održana je redovna sednica Okružnog štaba za vanredne situacije na temu: Preventivne i operativne mere za&... -
30. maj 2026. 13:55 U sklopu plana za letnje održavanje lokalnih puteva i ulica u gradu asfaltiran je deo lokalnog puta na ulazu u selo Rudinje. Izvođač radova je Kubik trans, a dužina oko 500 metara.Do sada je ... -
29. maj 2026. 13:30 Sve je jutros nastavljeno po nečijem scenariju, kao i sve ranije.Sinoć su se ljudi iz naselja Šađine vodenice okupili s porukom da neće dozvoliti postavljanje bazne stanice bez jasnih obja&... -
28. maj 2026. 19:53 Muka i strah okupili su stanovnike dela Provalije, Šađine vodenice.Naime, Telekom je, nadomak njihovih kuća, podigao stub bazne stanice. Kako trenutno izgleda, pretpostavljamo da su radovi pri ...







