Povratak beloglavog supa posle 60 godina na Staru planinu VIDEO

05. septembar 2015. 08:00 Društvo Pirot Plus Online

Fondacija za zaštitu ptica grabljivica i Institut za biološka istraživanja “Siniša Stanković” pod pokroviteljstvom Opštine Pirot sprovodi kampanju povodom obeležavanja Međunarodnog dana zaštite lešinara - najugroženije grupe životinja na svetu.

Kampanja pod nazivom “Povratak beloglavog supa Gyps fulvus posle 60. godina na Staru planinu” sprovodi se kako bi se javnosti skrenula pažnja na ubrzano nestajanje jedne od značajnih grupa životinja „čistača prirode“ čiji nestanak izaziva lančano narušavanje prirodne harmonije.

Tim povodom Pirot su danas posetili dr Saša Marinković sa Instituta za biološka istraživanja “Siniša Stanković” i Irena Hribšek, direktor Fondacije za zaštitu ptica grabljivica, Beograd, a ispred Opštine Pirot primio ih je Sreten Savov.

Prema rečima Irene Hribšek, od 2008.godine se svake prve subote u septembru obeležava Međunarodni dan zaštite lešinara. Lešinari su najugroženija grupa životinja na svetu i smatra se da će od 23 vrste koliko ih danas živi već sledeće decenije nestati više od polovine vrsta.

Kod nas su nestale tri vrste lešinara: orao bradan, bela kanja i crni lešinar.

Dr Saša Marinković, istakao je da je beloglavi sup sačuvan programom edukacije i primene mera zaštite u Rezervatu Uvac i Gornja Trešnjica kod Ljubovije. Poslednje dve decenije uvećali smo brojnost jata beloglavog supa za skoro 12 puta i popunili klisuru Uvac. Stvorili smo mogućnost da vratimo ovu vrstu u istočnu Srbiju. Preko Stare planine uz Nišavu i Vidlič prolazi pravac kojim beloglavi supovi putuju kada odleću do Bugarske, Grčke, Turske i sve do Izraela gde se jedan broj naših supova okuplja. Zato je Institut za biološka istraživanja predložio program naseljavanja beloglavog supa na Staru planinu. Vraćanjem beloglavog supa na Staru planinu povezujemo rute njihovih preleta i otvaramo mogućnost da se sami prošire u istočnoj Srbiji, kaže Marinković.