Poslanici raspravljaju o predloženom rebalansu budžeta, smanjenju plata i penzija

24. oktobar 2014. 10:56 Lokalna samouprava Pirot Plus Online

Poslanici Skupštine Srbije počeli su danas načelnu raspravu o predloženom rebalansu budžeta za ovu godinu, koji predviđa budžetski deficit od 225 milijardi dinara i povećaje rashoda sa 1.113 milijardi dinara na 1.122 milijarde.
Na dnevnom redu su uz rebalans budžeta i predlozi odluke o davanju saglasnosti na Odluku o izmenama i dopunama Finansijskog plana Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje za 2014. godinu, zatim na Odluku o izmenama Finansijskog plana Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje za 2014. godinu, na Odluku o izmenama Finansijskog plana Nacionalne službe za zapošljavanje.
Takođe, tu je i Predlog odluke o davanju saglasnosti na Odluku o izmenama Finansijskog plana Fonda za socijalno osiguranje vojnih osiguranika za 2014. godinu.
Druga tačka dnevnog reda je Predlog zakona o privremenom uređivanju osnovica za obračun i isplatu plata, odnosno zarada i drugih stalnih primanja kod korisnika javnih sredstava, zatim Predlog zakona o privremenom uređivanju načina isplate penzija, a kao poslednja tačka biće razmotren predlog izmena Zakona o Centralnom registru obavezog socijalnog osiguranja.

Penzioneri i zaposleni u javnom sektoru osetiće mere štednje već u decembru sa isplatom novembarskih zarada i penzija. Za zaposlene u javnom sektoru ukida se solidarni porez. Umesto njega smanjuje im se zarada za 10 odsto. Osim manjih plata, zaposleni u javnom sektoru i preduzećima od decembra dobijaće i niže naknade za rad u različitim državnim komisijama, odborima, savetima. Nadležno ministarstvo je iznelo računicu da će do 2017. smanjivanjem plata uštedeti oko 60 milijardi dinara, dok ušteda po osnovu manjih penzija nije navedena.
Dejan Živković, načelnik Opštinske uprave SO Pirot kaže da su od smanjivanja zarada pošteđeni samo oni koji mesečno prihoduju do 25.000 dinara.
- Zarade će biti smanjene svim direktnim i indirektnim korisnicima budžeta u javnim preduzećima i ustanovama. Teret štednje snose svi koji rade u preduzećima i institucijama u kojima je država većinski vlasnik. Osim toga, pored plata većih od 25.000 dinara, linearno umanjenje od 10 odsto primenjuje se i na sve ostale prihode koje zaposleni u javnom sektoru ostvaruju na osnovu rada u nekom nadzornom odboru ili radnoj grupi. I svaki prihod će biti oporezovan pojedinačno, sa 10 odsto na iznos preko 25.000 dinara, kaže Živković.

Plate iznad tog iznosa biće, po usvajanju rebalansa, smanjivane za 10 odsto linearno, dok će penzije izmedju 25.000 i 40.000 dinara biti smanjivane po graničnoj stopi od 22 odsto, a one iznad 40.000 po stopi od 25 odsto.

To praktično znači da će penzioner koje je zarađivao 40.000 dinara od novembra moći da računa na prihod od 36.700 dinara, dok će oni koji su imali penziju od 35.000 od novembra imati 32.800 dinara. Plata od 40.000, s druge strane, od novembra će iznosti 36.000 dinara, a od 60.000, od sledećeg meseca, iznosiće 54.000 dinara.