Pokrenuta inicijativa o institucionalizaciji tela koje će se baviti likom i delima dr Dragoljuba Jovanovića

28. april 2025. 13:40 Društvo Pirot Plus Online

U Svečanoj sali Gradske uprave Pirot održan je okrugli sto posvećen dr Dragoljubu Jovanoviću. Organizatori okruglog stola su potomci Dragoljuba Jovanovića, Grad Pirot i Istorijski arhiv.

Srđan Jovanović, unuk Dragoljuba Jovanovića, u izjavi za medije rekao je da o Piroćancima zna od svog dede i da su zahvalni Gradu Pirotu za sve inicijative do sada - sastanke, skupove, napravljena je bista i jedna ulica je nazvana po njemu. Jovanović je govoreći o svom dedi istakao da je njemu Pirot ostao u srcu do kraja života.

Profesor Petar Anđelković je u ime organizatora pozdravio sve prisutne i naglasio da je Dragoljub Jovanović bio ne samo jedan od najumnijih Piroćanaca, već i od najumnijih Srba u to vreme.

Davor Lazarević, direktor Istorijskog arhiva Pirot, rekao je da su kao ustanova kulture na raspolaganju da budu tačka okupljanja oko koje će se graditi priča o Dragoljubu Jovanoviću, a ideja je da Pirot postane mesto gde će se formirati naučno istraživačka baza za bavljenje njegovim likom i delom.

U ime lokalne samouprave prisutne je pozdravio Miloš Colić, zamenik gradonačelnika Pirota.

Posle pozdravnih reči na okruglom stolu se govorilo o institucionalizaciji tela koje će se baviti delima i likom dr Dragoljuba Jovanovića, a čije bi sedište bilo u Pirotu. Ovom prilikom predstavljen je Zbornik radova sa naučnog skupa i poslednja tri dela Dragoljuba Jovanovića.