Održana sednica Skupštine grada: Usvojen Plan digitalne transformacije, izveštaji o radu javnih preduzeća, imenovani novi članovi Gradskog veća

26. jun 2026. 12:55 Lokalna samouprava Pirot Plus Online

Danas je održana Sednica skupštine grada Pirota, posle koje će uslediti letnja pauza.

Detalje o tačkama koje su se našle na dnevnom redu sednice preneli smo u izveštaju posle sednice Gradskog veća.

Gradsko veće dalo saglasnost na Izveštaje javnih preduzeća za prošlu godinu i Plan digitalne tranformacije i razvoja pametnog grada

Marija Đošić, šefica Kancelarije za lokalni ekonomski razvoj, odbornicima je prezentovala Izveštaj o učincima sprovođenja “Plana razvoja grada Pirota 2021-2028” za period od 2022. do 2025. godine.  

Izveštaj je usvojen većinom glasova.

Bratislav Vidanović, pomoćnik gradonačelnika u oblasti informacionih tehnologija i obrazovanja, predstavio je odbornicima Plan digitalne transformacije i razvoj pametnog grada 2026-2030. Prema ovom planu do 2030. godine ključni rezultati bi bili: 30 elektronskih usluga, 150 više korisnika elektronskih usluga, 20% brže parkiranje, 8% manje gubitaka vode i 500 korisnika elektro punjača.

Usvojeni su i izveštaji o radu sa finansijskim izveštajem javnih preduzeća za 2025. godinu - JP “Vodovod i kanalizacija”, JP “Gradska toplana”, JP “Komunalac”, JP za planiranje i uređivanje građevinskog zemljišta i JKP “Regionalna deponija Pirot”.

Na ovoj sednici doneta je i Odluka o pristupanju izradi Plana detaljne regulacije za izgradnju priključno razvodnog postrojenja PRP 110kV Sukovo, kao i odluke iz komunalne oblasti. Jedna od njih odnosi se na određivanje autobuskog stajališta kod sela Činiglavci, a druga na uvođenje smart pakinga. Doneta je i Odluka o sprovođenju javnog konkursa za izbor direktora javnih preduzeća: JP za planiranje i uređivanje građevinskog zemljišta, “Vodovod o kanalizacija” i “Gradska toplana”.

Najveću polemiku izazvala je tačka - Aneks 4. Ugovora o javno privatnom partnerstvu za vršenje usluge rekonstrukcije i održavanja sistema javnog osvetljenja na teritoriji grada.

Radi se o poboljšanju javne rasvete uvođenjem novih svetiljki na podučju grada, objasnio je gradonačelnik Vladan Vasić.

U okviru tačke Razrešenja i imenovanja, razrešeni su funkcije članovi Gradskog Veća Vladica Tošić i Aleksa Ćirić, a za nove članove glasalo se tajno, bez prisustva većine odbornika opozicije koji su napustili skupštinsku salu.

Za nove članove Gradskog veća izabrani su Marjan Minčić i Božidar Božilović.

Po završetku sednice, izjave za medije dali su gradonačelnik Vladan Vasić i Miloš Todosijević, odbornik "Ujedinimo Pirot".