Od 1. septembra deca migranti i u pirotskim školama!

31. avgust 2017. 11:30 Društvo Pirot Plus Online

U organizaciji Ministarstva prosvete, Centra za obrazovne politike i UNICEF-a tokom vikenda u Osnovnoj školi “Dušan Radović” biće sprovedena obuka za nastavnike i profesore koji će raditi sa decom migrantima koja će ove godine pohadjati neku od pirotskih škola. Veći deo obuke odnosiće se na primenu Stručnog uputstva za uključivanje migranata u sistem obrazovanja i vaspitanja, koje je ministar prosvete doneo u maju 2017. godine i koje je nastalo na osnovu iskustva škola koje su pohađali učenici iz kolektivnih centara prethodne školske godine. Nataša Branković direktorka OŠ “Dušan Radović”, gde će biti održana obuka, kaže da će škole biti spremne da prihvate decu migrante. Njihov broj je već poznat, ove godine 31 dete pohadjaće neku od četiri osnovne škole u Pirotu.

Komesar za izbeglice i migracije Vladimir Cucić izjavio je da će od 1. septembra u škole krenuti oko 700 dece migranata zajedno sa vršnjacima iz Srbije. Nastavu će pohađati na srpskom i engleskom jeziku, najavljuje ministar prosvete. Prema procenama Komesarijata za izbeglice, u početku će biti oko 700 učenika, koje očekuje ulazak u 47 osnovnih škola i manji broj srednjih.

U Srbiji se trenutno nalazi nešto manje od 4.500 migranata, od kojih će možda ostati njih oko 100, do 120.

Migranti su sada svesni da će duži period provesti u Srbiji pre nego što odu, ali znaju i da imaju mogućnost da ostanu u Srbiju, mada je broj onih koji to žele veoma mali

Ministar prosvete, nauke i tehnološog razvoja Mladen Šarčević izjavio je da će od 1. septembra ogroman broj dece migranata krenuti sa vršnjacima u školu i da će pohadjati nastavu na srpskom i engleskom jeziku.

Šarčević je kazao da Srbija nema dovoljno novca da obezbedi da migranti slušaju nastavu na maternjem jeziku i da bi donacije mogle da pomognu da im se to obezbedi.

Deca će se upisivati sukcesivno u prve dve nedelje - ", kaže dr Snežana Vuković iz Ministarstva prosvete. - Veći deo obuke odnosiće se na primenu Stručnog uputstva za uključivanje migranata u sistem obrazovanja i vaspitanja, koje je ministar prosvete doneo u maju 2017. godine i koje je nastalo na osnovu iskustva škola koje su pohađali učenici iz kolektivnih centara prethodne školske godine.

UNICEF je obezbedio 2.188 ranaca sa školskim priborom za škole u koje će ići deca migranti. Osim ovih učenika, rance i pribor dobiće i učenici tih škola koji dolaze iz materijalno ugroženih porodica.

Brigu o dolasku u školu i užini brine Komesarijat za izbeglice.

- Kao i do sada, nastavićemo da brinemo o prevozu najmlađih do škola i nazad u prihvatne centre za azil, i ishrani dok su u školi - kaže Ivan Mišković iz Komesarijata za izbeglice. - Kao i najveći deo troškova zbrinjavanja migranata i ishranu, u najvećem delu finansiraju donatori, a trenutno se procenjuje da li i koliko je potrebno dodatnih sredstava.

Školovanje dece tražilaca azila, napominju u Ministarstvu prosvete, neće koštati republički budžet nijedan dodatni dinar.

O obrazovanju dece migranata razgovarali su ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Mladen Šarčević i direktor UNICEF-a u Srbiji Mišel Sen Lo.
U Srbiji je u ovom trenutku, prema podacima UNICEF-a oko 2.100 dece uzrasta od 6 do 18 godina kojima je potrebno obrazovanje. Ministar je istakao da je veoma važno obezbediti vezu između onoga što su ta deca učila i onoga što bi trebalo da znaju, ali i da su, kada je reč i obrazovanju, dva ključna izazova.
„Prvi je to što veliki broj te dece ostaje u Srbiji kratko, a drugi, koji iziskuje dodatne napore i organizaciju rada je to što su se ta deca nalaze u 17 centara“, rekao je ministar, i izrazio spremnost Ministarstva da pomogne da ta deca adekvatno obrazovanje.
Direktor UNICEF-a je istakao da reakcije zajednice, porodica i školskog sistema su veoma pozitivne. Srbija je time još jednom pokazala ljudsko lice kada je reč o odnosu prema izbeglicama“, poručio je u razgovoru Sen Lo. On je naglasio da je za potrebe obrazovanja dece migranata Evropska unija spremna da pruži finansijsku pomoć Ministarstvu prosvete. „ Potrebno je da u saradnji sa Sekretarijatom za izbeglice pripremite projekat, pri čemu možete da računate na tehničku podršku UNICEF-a“, rekao je Sen Lo.