NUNS usvojio Politiku korišćenja veštačke inteligencije
Obaveštavamo vas da je izvršni odbor NUNS-a, 2. juna 2026. godine, usvojio je Politiku korišćenja veštačke inteligencije u NUNS-u, kojom su definisana pravila za odgovornu, etičku i transparentnu primenu ovih tehnologija u radu Udruženja.
Dokument polazi od principa da veštačka inteligencija može unaprediti rad, ali ne može zameniti ljudsko rasuđivanje, novinarsku etiku i uređivačku odgovornost. Odgovornost za sadržaj ostaje na ljudima i svi rezultati moraju biti provereni, a lični i poverljivi podaci ne smeju se unositi u eksterne VI alate.
NUNS je pripremio i nacrt politike prilagođen medijskim organizacijama, koji se nalazi ovde. Redakcije ga mogu slobodno preuzeti i prilagoditi svojim potrebama, načinu rada i vrstama sadržaja koje proizvode.
Politika NUNS-a dostupna je na ovom linku, a više informacija o etičkim dilemama i korišćenju veštačke inteligencije u novinarstvu možete pronaći na NUNS-ovom sajtu, u odeljku „Nauči–primeni“.
* Sutra objavljujemo intervju sa Ivanom Kragulj (NUNS) jednom od autora Politike korišćenja veštačke inteligencije
* Saopštenje: Nezavisno udruženje novinara Srbije
-
11. avg 2026. 15:15 Došla je peta godina i peto izdanje pirotskog auto-moto skupa koji odiše humanošću i dobročinstvom. Na stotine automobila i motora, još više posetilaca, sunce, ki&... -
11. avg 2026. 09:59 * Izvor: biznis.rsKupovina soka ili piva uskoro bi mogla da nosi i mali dodatni trošak – kauciju od 10 do 15 dinara po ambalaži, koja se u potpunosti vraća potrošaču kada praznu ... -
10. avg 2026. 19:12 Udruženje građana "Ternipe" organizuje 14. manifestaciju "Romi svome gradu".Manifestacija će se održati 11.08.2026. na Omladinskom stadionu sa početkom u 20.00 časova. -
10. avg 2026. 12:35 Odem maločas u apoteku. Veoma ljubazna šefica mi je lako objasnila da privatna firma ne može da daje informacije, ali mi je ukratko objasnila da je zapravo reč o lekovima koji se izdaju na ...







