NALED: Apel gradonačelniku Beograda sa Stare planine

24. jun 2016. 12:00 Društvo Pirot Plus Online

Pirot, 22. jun 2016. – Tradicionalno ćilimarstvo o kojem je ove godine iz Srbije izveštavao i CNN, tema je tkačke kolonije koja je na Staroj planini okupila strane diplomate i gradonačelnike koji pružaju podršku nezaposlenim ženama iz ruralnih krajeva da kroz domaću radinost obezbede sebi trajno zaposlenje i stabilan izvor prihoda.

Tkačku koloniju organizovali su gradovi Pirot i Sombor u okviru Sporazuma o saradnji na očuvanju staparskog i pirotskog ćilima, zajedno sa Etno mrežom i zadrugom za izradu ćilima i suvenira Damsko srce iz Pirota, uz podršku NALED-a i ambasada Australije i Sjedinjenih Američkih Država. Tokom trajanja tkačke kolonije (od 21. do 23. juna), petnaestak vrsnih tkalja iz svih krajeva Srbije izradiće motive sa pirotskog ćilima i učestvovati na predavanjima kako bi obogatile svoja znanja o klečanoj tehnici, istorijatu i ornamentima koji su najčešće zastupljeni na ćilimu.

Tkačku koloniju danas su obišli gradonačelnik Pirota Vladan Vasić, gradonačelnica Sombora Dušanka Golubović, predsednica Etno mreže i izvršna direktorka NALED-a Violeta Jovanović, ambasadorka Australije Džulija Fini i predstavnici kulturnog odeljenja ambasade SAD. Oni su dodelili priznanje za najbolji tkani komad s motivima pirotskog ćilima, posetili znamenitosti Stare planine i dogovorili aktivnosti koje će podržati kroz stavke rodno osetljivih budžeta Sombora i Pirota. Usaglašen je i program mera kojima se na nacionalnom nivou podstiče rodna ravnopravnost i ekonomske aktivnosti za osnaživanje ranjivih grupa. Prva u nizu zajedničkih aktivnosti je apel gradonačelniku Beograda da se obezbedi prostor za etno galeriju u Knez Mihailovoj ulici.

- Saradnjom Pirota i Sombora stvaramo prilike za nezaposlene žene da razviju svoje veštine i osposobe se da kao proizvođači rukotvorina ostvaruju prihod za sebe i svoje porodice. Proizvodnja rukotvorina je perspektivna grana koja uz minimalna ulaganja može da obezbedi zaposlenje i izvor prihoda za više hiljada žena i porodica iz svih krajeva Srbije i bude generator novih turističkih sadržaja tim pre što je izrada tradicionalnih proizvoda drugi najveći prihod poljoprivrednih gazdinstava u EU. Da bismo krenuli da koristimo ovaj potencijal, neophodno je da ove autentične proizvode učinimo dostupnim strancima i turistima kroz gradske etno galerije u Beogradu i regionalnim centrima u Srbiji gde za njima postoji tražnja – kaže Violeta Jovanović i dodaje da je sekundarni cilj saradnje Sombora i Pirota da staparski i pirotski ćilimi budu sačuvani kao prepoznatljivi elementi našeg kulturnog nasleđa.

Tkačka kolonija prilika je i za promociju turističkih potencijala Stare planine, koja pored dobrih staza za skijanje, može da ponudi bogat sadržaj i tokom leta. Na toj planini nalazi se trećina svih vodopada u Srbiji, a na steni pećinske crkve svetog Petra i Pavla u selu Rsovci nalazi se i jedinstvena freska tzv. ćelavog Isusa na kojoj je Isus Hrist prikazan mlad i bez kose. Uz to, u pirotskom kraju turisti mogu da probaju čuvene lokalne proizvode kao što su peglana kobasica i pirotski kačkavalj.

Saopštenje NALED