Koliko zaradjuju stečajni upravnici ?

23. januar 2018. 08:00 Društvo Pirot Plus Online

Građani Srbije sa prosečnom platom od 397 evra trebalo bi da rade čitavih 17 godina da bi zaradili jednokratnu nagradu jednog stečajnog upravnika.

Upravo toliko novca ili oko 81.000 evra iznosi najveća nagrada koju je prošle godine dobio stečajni upravnik, i to za postupak nad Industrijom hemijskih proizvoda "Prahovo đubriva". Kako ističu u Agenciji za licenciranje stečajnih upravnika (ALSU), ova konačna nagrada stečajnom upravniku odobrena je rešenjem Privrednog suda u Zaječaru i iznosi tačno 9.718.518 dinara.

Iako se stečajni postupci vode po nekoliko godina, zarada je enormna. To je jasno i samo ako se ti iznosi uporede sa prosečnim mesečnim platama u Srbiji. Poslednji zvaničan iznos zarade, prema Zavodu za statistiku, iz novembra prošle godine je 47.575 dinara ili 397 evra, što je godišnje 4.764 evra. Prema tome, svaki građanin koji ima prosečna mesečna primanja tek će za punih 17 godina rada doći do cifre od 81.000 evra.

Ništa manje vrtoglavo ne zvuči ni drugoplasirani nagrađeni stečajac u 2017. godini koji je inkasirao oko osam miliona dinara, odnosno 67.000 evra. Radi se o stečaju nad Industrijom šećera i limunske kiseline "Šelk 911" iz Ćuprije. A samo pet stečajnih upravnika koji su dobili najveće nagrade u 2017. godini ukupno su dobili 34.778.202 dinara ili oko 290.000 evra.

Veliki broj postupaka je bez ikakve imovine i ne odbija se naknada, ukazuju upravnici

Zanimljivo je i to da prema pravilniku o utvrđivanju maksimalnog broja predmeta, ALSU može istovremeno angažovati jednu osobu kao poverenika u najviše osam aktivnih stečajnih predmeta. Najčešće, jedan stečajni upravnik istovremeno vodi po četiri, pa i pet postupaka. To znači da, ukoliko mu se posreći, za par godina rada može da zaradi i više desetina miliona dinara.

Ipak, sami stečajni upravnici objašnjavaju da se svaki postupak vodi po nekoliko godina, kao i to da su troškovi koje imaju veliki.

- Veliki broj postupaka su bez ikakve imovine. To znači da se za taj posao ne dobija naknada, a troškovi postoje. Tako stečajni upravnik pokriva sve izdatke preduzetničke radnje koju mora da ima, a to znači i zakup poslovnog prostora i vozila, kancelarijski materijal, održavanje softvera, zarade zaposlenih i još dosta toga - rekao je jedan od aktivnih stečajnih upravnika koji trenutno vodi četiri postupka.

Inače, nagrada za rad i naknada troškova stečajnih upravnika definisana je Zakonom o stečaju. Kako se navodi, konačnu visinu nagrade određuje stečajni sudija u vreme zaključenja stečajnog postupka. A preliminarna visina nagrade može se odrediti u procentu od ukupne vrednosti stečajne mase.

- Ako se naknadno, s obzirom na dalji tok stečajnog postupka, pokaže da je tako određena preliminarna visina nagrade nesrazmerno visoka ili niska, stečajni sudija je može na predlog stečajnog upravnika ili odbora poverilaca smanjiti ili povećati. Protiv ovog rešenja nije dozvoljena žalba - ističe se u zakonu.

Agencije za licenciranje stečajnih upravnika imenovana je za stečajnog upravnika u ukupno 1.644 predmeta. Kako navode, rešenje o zaključenju stečajnog postupka doneto je u 807 predmeta, dok je 61 postupak stečaja obustavljen, a u 60 je ALSU razrešena dužnosti stečajnog upravnika.

Preuzeto iz Blica