,,Biram koga biram,, u subotu 4. maja na Trgu u Pirotu

01. jun 2016. 06:45 Društvo Pirot Plus Online

Društvo za zaštitu životne sredine “Stara planina” podržava Nacionalnu koaliciju za decentralizaciju (NKD) u sprovođenju projekta „Stvar izbora“ i inicijative „Biram koga biram“ koja ima za cilj da promoviše promenu aktuelnog izbornog sistema.

U okviru Projekta će biti organizovano putovanje u osam gradova širom Srbije , gde će fokus biti na informisanju građana o neefikasnosti izbornog sistema.

Tim povodom, 3. juna u prostorijama Narodne biblioteke sa početkom u 18h biće održana tribina o važnosti promene izbornog sistema.

Incijativa Biram koga biram je inicijativa građana, iz 12 gradova Srbije i zalaže se za promenu izbornog sistema, da se na izbornima biraju narodni, ne partijski poslanici. Inicijativu je do sada podržalo više od 15.000 građana.


Aktivisti inicijative Biram koga biram, u subotu 4. maja na Gradskom trgu razgovaraće sa građanima o tome zbog čega je važno da imamo “narodne, ne partijske poslanike”. Inicijativa Biram koga biram okuplja građane i predstavnike civilnog društva iz 12 gradova u Srbiji, eksperte u oblasti izbornog prava, kao i poslanike koji dele ove vrednosti.

Bus izborne reforme” sa aktivistima inicijative ,,Biram koga biram,, i organizacije Stara planina kreće sa perona građanskog aktivizma i osim Pirota posetiće još sedam gradova širom Srbije. Bus simbolično predstavlja inicijativu za promenu izbornog zakona koja dobija podršku građana širom Srbije i koju je do sada potpisalo više od 15.000 ljudi.

„Bus izborne reforme“ će osim Pirota stići i u Niš, Novi Pazar, Užice, Kragujevac, Kruševac, Zaječar i Kikindu.

U okviru ove akcije biće predstavljeni i nalazi višemesečnog istraživanja ekspertskog tima koji ukazuju na nedostatke postojećeg izbornog sistema.

Aktuelni proporcionalni sistem, po kom je Srbija jedna izborna jedinica, predviđa glasanje za liste partija, ne direktno za poslanike. U ovakvom sistemu narodni poslanici nisu direktni predstavnici građana, već partija koje su ih na to mesto delegirale. Posledice toga su nizak stepen odgovornosti poslanika, neravnomerna teritorijalna zastupljenost građana u skupštini, nesrazmerna zastupljenost polova, neadekvatna zastupljenost manjina, neregularnosti u izbornom procesu, izostanak kontrole, ali i nepoverenje građana u rad parlamenta.

Aktivnosti inicijative realizuju se uz pomoć mreže udruženja okupljenih oko Nacionalne koalicije za decentralizaciju (NKD) i aktivističkih grupa Srbije u pokretu (SuP).