Ana Brnabić : Do kraja godine, matične knjige u elektronskom obliku. Cilj plaćanje poreza na imovinu elektronskim putem!
Ministarka državne uprave i lokalne samouprave Ana Branabić izjavila je da lokalne samouprave imaju rok do kraja godine da sve matične knjige prebace u elektronski oblik i da taj rok neće biti produžen.

– Neke lokalne samouprave su to uradile 2012. godine, ali veliki broj nije rekla jeBranabić na panelu o digitalizaciji Poslovnog foruma Srbija Slovenija koji je organizovan u Privrednoj komori Srbije.
Ona je napomenula i da ne možemo da razgovaramo o elektronskim servisima ukoliko matične knjige nisu u elektronskom obliku.
Brnabić je rekla i da je raspisan tender kako bi se povezalo šest državnih institucija u kojima se nalazi 80 odsto baza podataka – MUP, Ministarstvo državne uprave, Nacionalna služba zapošljavanja, Centralni registar obveznika socijlnog osiguranja, Fond PIO i Poreska uprava.
– Nadamo se da će to do juna sledeće godine biti završeno, a možda i ranije – rekla je Brnabić i dodala da je tender gotov i da se očekuje potpisivanje ugovora do kraja meseca.
Ona je istakla i da je veoma važno i elektronsko plaćanje preko portala e-uprave kako bi imali Srbiju bez šaltera.
Brnabić je naglasila i da je prioritet Ministarstva uvodjenje e-uprave, odnosno što više elektronskih servisa za gradjane i privredu i dodala da je u tom procesu veoma značajno iskustvo Slovenije.
Ministarka za državnu upravu i lokalnu samoupravu Ana Brnabić izjavila je takodje da će prioritet tog ministarstva u narednom periodu biti da građani i firme mogu da plate porez na imovinu elektronskim putem.
Ona je U Beogradu na skupu NALED-a o Duing biznis listi rekla da je porez na imovinu sopstveni prihod loklanih samouprava i da se time ne bavi Poreska uprava.
"Cilj je da građani i privreda dobiju mogućnost da na jedan klik otvore poresku karticu, vide koliko duguju i da mogu da plate preko portala", rekla je ona.
Ana Brnabić je istakla da su prioritet elektronski servisi, jer nema potrebe da se građani šalju na šaltere i da se posao privrede čini težim i skupljim.
Ona je rekla da je očekivan napredak na Duing biznis listi za četiri do pet mesta i da je ostvaren veliki uspeh.
-
01. jun 2026. 12:12 Danas je Međunarodni dan deteta, koji je ustanovljen na Ženevskoj svetskoj konferenciji o dobrobiti dece 1925. godine, a zvanično usvojen u Međunarodnoj zajednici 1950. godine, uključujući i ... -
29. maj 2026. 12:35 Danas je održana sednica Skupštine grada Pirota.Odmah na početku, pre zvaničnog usvajanja dnevnog reda, za govornicu je izašao Dejan Pančić, odbornik OG "Pirot protiv nasilja" koji je ... -
28. maj 2026. 14:54 Projekat rekonstrukcije stare škole u Temskoj, koji se kao ideja pojavio pre petnestak godina i koji je svrstan u strateške ciljeve razvoja grada, pre desetak dana počeo je sa ... -
27. maj 2026. 13:25 Danas je održana sednica Gradskog veća na kojoj su usvojeni predlozi odluka koji će se naći na sednici Skupštine, u petak 29. maja.Većnici su jednoglasno usvojili sve, proširenim dnevnim redom, ...







