Švajcarska podrška jačanju položaja mladih na tržištu rada u Pirotu i Knjaževcu

15. januar 2019. 09:30 Društvo Pirot Plus Online

U sredu 16. januara 2019. godine, direktorka Švajcarske kancelarije za saradnju u Srbiji Ursula Lojbli sa saradnicima boraviće u jednodnevnoj poseti Pirotu. Tokom posete švajcarskoj delegaciji će biti predstavljeni rezultati u domenu zapošljavanja mladih u Pirotu i Knjaževcu, postignuti kroz program vlada Švajcarske i Srbije „Znanjem do posla“.

Gotovo 200 mladih ljudi iz Pirota i Knjaževca učestvovalo je protekle godine u aktivnostima programa “Znanjem do posla” osmišljenih da im pomogne da brže dođu do zaposlenja. Aktivnosti na podizanju zapošljivosti mladih u Pirotu i Knjaževcu podržava Vlada Švajcarske u cilju bržeg ekonomskog razvoja Republike Srbije.

U Pirotu će predstavnici Švajcarske imati priliku da obiđu lokalne partnere Programa „Znanjem do posla“ i kompanije u kojima će se mladi obučavati za neka od najtraženijih zanimanja na tržištu rada u Pirotu, kao i da učestvuju u panel diskusiji koja će sa predstavnicima privrede Pirota i Knjaževca biti organizovana u Gradskoj upravi Pirot, u sali Gradskog veća.

Ova diskusija okupiće sve relevantne aktere u procesu jačanja položaja mladih na tržištu rada iz Pirota i Knjaževca - potencijalne poslodavce, partnerske kompanije, predstavnike lokalne samouprave, Privredne komore i Nacionalne službe za zapošljavanje na lokalnom nivou, obrazovne institucije, nevladin sektor, mlade koji su učestvovali u programima obuke na radnom mestu. Ispred Grada Pirota panel diskusiji će prisustvovati Milica Golubović, kao i Aleksandar Simonović iz Privredne komore, Vladan Stojanović ispred “Slobodne zone”, Dušan Popović iz kompanije “JLB-Soulier”, ispred UG “Ternipe” prisustvovaće Radmila Nešić, dok će na temu podizanja zapošljivosti mladih u Pirotu na panelu govoriti Dragan Jenaćković ispred Nacionalne službe za zapošljavanje. Ispred Knjaževca u diskusiju će se uključiti predstavnici UG “Timočki klub” i kompanije “Tailor”.

Povećanje zapošljivosti mladih u Srbiji na socijalno inkluzivan način i kroz model međusobne saradnje privrede, lokalnih samouprava, obrazovnih institucija i nevladinog sektora glavni je cilj programa „Znanjem do posla“ koji se osim Pirota i Knjaževca realizuje u još tri lokalne zajednice u Srbiji – Kragujevcu, Kruševcu i Novom Pazaru.

Nakon panel diskusije, Švajcarska delegacija sa predstavnicima programa “Znanjem do posla”, posetiće alatnicu “JLB-Soulier” i kompaniju “Stojanović”.

---------------------------------------------------

Znanjem do posla – Pirot:

Program „Znanjem do posla“ podržao je u Pirotu realizaciju dva projekta obuke na radnom mestu za 40 nezaposlenih, mlađih od 30 godina i to za deficitarna zanimanja – grafički tehničar i operator mehaničkog procesa, a i za tzv. teže zapošljive grupe – mlade Romkinje (geronto-domaćica, poslastičar, frizer/kozmetičar, baštovan).

Kroz program obuke za grafičke tehničare i operatore mehaničkog procesa obučeno je 17 polaznika u kompanijama D Company, Sin-Kom i Alatnica „Krstić“, a za njegovu realizaciju obezbeđeno je 58.000 evra. Od 17 polaznika programa obuke na radnom mestu, 15 mladih je zaposleno.

Posebna sredstva izdvojena su za podizanje zapošljivosti mladih Romkinja, koje spadaju u tzv. teže zapošljive grupe. Njih 80 bez obrazovanja ili samo sa osnovnom školom prošlo je kroz obuku uz pomoć udruženja “Ternipe”, Salona lepote “Luminica” i preduzeća „Komunalac”. U ovaj projekat uloženo je skoro 35.000 evra. Dvadeset i tri Romkinje su prošle obuke u kompanijama, od kojih su četiri našle zaposlenje.

Sredstva za realizaciju ovih projekata obuke na radnom mestu i podrške bržem zapošljavanju tzv. teže zapošljivih grupa mladih obezbeđena su iz donacije Vlade Švajcarske. Lokalni partner programa “Znanjem do posla” u Pirotu su ZIP Centar i Udruženje građana “Osveženje”.

Znanjem do posla – Knjaževac:

Program „Znanjem do posla“ podržao je u Knjaževcu, sredstvima iz svog „Opportunity“ Fonda, realizaciju tri projekta obuke na radnom mestu za ukupno 68 nezaposlenih, mlađih od 30 godina i to za zanimanja krojača dečije odeće, bravara i krojač kože, a i za tzv. teže zapošljive grupe – mlade iz ruralnih područja (automehaničar, izrada obuće, sobarica, konobar….).

Kroz program obuke za krojača kože prošlo je 12 mladih, a za njegovu realizaciju obezbeđeno je 19.500 evra. Za obuku 5 novih bravara odvojeno je 17.000 evra, dok još 30 mladih obučeno za krojače dečije odeće u projektu vrednom 38.500 evra. Od 47 mladih koji su prošli obuku na radnom mestu, njih 28 se zaposlilo.

Posebna sredstva izdvojena su za projekat podizanja zapošljivosti mladih sa sela. U njega je uloženo blizu 34.000 evra, od čega je direktnu korist uz pomoć „Timočkog kluba“ imalo 150 mladih iz sela knjaževačke opštine. Sredstva za realizaciju ovih projekata obezbeđena su iz donacije Vlade Švajcarske. Od 150 mladih, 21 je uključen u obuke na radnom mestu, a zaposlenje je našlo njih devetoro.

Lokalni partner programa „Znanjem do posla“ u Knjaževcu u realizaciji programa u prvom krugu je bio Centar za radno angažovanje mladih.

Znanjem do posla – Srbija:

Tokom prvog kruga obuke na radnom mestu kroz 22 projekta obuke na radnom mestu prošlo je 295 mladih, a pomoć na putu do posla dobilo je i još 350 nezaposlenih, mlađih od 30 godina iz tvz. teže zapošljivih grupa mladih – žena žrtava nasilja u porodici, mladih bez roditeljskog staranja, mladih sa sela, štićenika kazneno-popravnih domova, mladih sa smetnjama u razvoju, te Roma.

Za realizaciju 22 projekta obuke na radnom mestu, za isto toliko zanimanja na koje su lokalni privrednici u pet pilot zajednica (Kragujevac, Kruševac, Knjaževac, Novi Pazar i Pirot), ukazali kao na deficitarne, Vlada Švajcarske odvojila je u prvom krugu „Opportunity“ Fonda približno 400.000 evra.

Za šest programa podrške zapošljavanju teže zapošljivih grupa mladih izdvojeno je još 172.500 evra, dok je za realizaciju devet projekata kojima se testiraju inovativni modeli zapošljavanja u Srbiji izdvojeno dodatnih 138.000 evra.

Testiranje novih metoda zapošljavanja odvija se pod nadzorom Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije i oni se realizuju u osam lokalnih zajednica – Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu, Rači, Pirotu, Paraćinu, Užicu i Somboru.