AHA Mura Boban Tolić Dom kulture FK Radnički Pirot Gimnazija JP "Gradska toplana" JP "Komunalac" JP Vodovod i kanalizacija Karate KK Pirot KMF Pirot NALED obrazovanje OŠ "8. septembar" Politika Rodoljub Ćirić Tigar ad Uroš Mijalković Vladan Vasić vremenska prognoza zdravstvo ŽKK Gimnazijalac ŽRK Pirot

Piroćanci bolji od Kruševljana, pobeda za vrh tabele! Pobulić junak utakmice

Radnički  – Trajal Kruševac          2:1     (2:1)

Radnički:  Šuljagić 8, Vlajković 8, Mančić 9, Dojkić 8, Marković 8, Tolić 8, Milenković 8 (Spasojević 7), Pobulić 9, Spasić 8, Radivojević 8 (S. Petrović 7), Kostić Milutinović 8 (Edua 7)

Rezerve: Cvetanović, Spasojević,  Mirković, Edua, S. Petrović, Radičević, Owusu

Igrač utakmice: Dimitrije Pobulić, Radnički Pirot

Sudije: glavni sudija Ivan Stamenković, pomoćnik Aleksandar Vladić, pomoćnik Petar Radić, sudija Andrija Stojanović

Pirotsko – kruševački derbi očigledno da je bio neophodan, pre svega Piroćancima, posle serije uspeha. Ekipa Marka Vidojevića u još jednom susretu sa kandidatom za najviši plasman pokazala je vrednosti i poručila da će u nastavku biti još ozbiljniji rival svim protivnicima. Derbi je imao karajteristiku i u tome da su ekipe vodila dva trenera prijatelja. Marko je bio bolji od Laze zahvaljujući, pre svega, dobroj taktičkoj zamisli u prvom poluvremenu, da bi u nastavku Lazarević nametnuo ofanzivnu igru i u tom periodu ugrožavao pirotsko tim.

Opšta ocena da smo za prvoligaške prilike gledali borbenu i u većem periodu kvalitetnu igru u kojoj su i jednima i drugima pripadali određeni periodi. Videli smo fer i korektno ponašanje, sportsku atmosferu na tribinama i besprekorno suđenje.

Uostalom, evo kako je bilo.

2. minut – Goool! Stepanović 0:1

Počelo je nikad gore.

Domaći fudbaleri spetljali su se na sredini terena, gosti su prihvatili loptu, ubacili do “opasnog” Stepanovića, kome je bilo dovoljno da krene korak, dva, uđe u šesnaest metara i cilja u desni ugao. Srećom, iako su bili zbunjeni prvim golom, Piroćanci su u narednih nekoliko minuta uspeli da se vrate u igru i veoma brzo rezultiraju!

10. minut – Goool! Dimitrije Pobulić 1:1

Božidar Mančić je sa pozicije krila ušao u šesnaesterac, prevario čuvare i ubacio loptu u prostor Pobuliću, koji se snašao na šest metara i kraj golmana gostiju poslao loptu u levi donji ugao.

Posle gola sve je išlo na “pirotsku vodenicu”.

13. minut – Neuhvatljivi Radivojević dobio je dubinsku loptu, odlično ciljao, ali je neko izbacio u korner.

14. minut – Ponovo napad Piroćanaca. Posle centaršuta Marković je šutirao glavom, ali je golman izbacio u drugi korner.

15. minut – Radnički je bolji. Igra se “Markova igra”. Lazini fudbaleri traže priliku u kontranapadima.

23. minut – Kecap je sa desetak metara iznenada šutirao, ali je Šuljagić u poslednjem trenutku izbacio loptu u korner.

27. minut – Radivojević je poslao loptu do Spasića, ovaj produžio Pobuliću koji je dobro hteo, ali je lopta ponovo završila kraj gola.

29. minut – Miloš Spasić odigrao je povratnu loptu za najboljeg igrača u prvom poluvremenu, Dimitrija Pobulića, koji je šutirao, ali je ponovo neko izbacio loptu u peti korner.

31. minut – Prodor mladog Kostića Milutinovića, usledio je centaršut, ali je Radivojević zakasnio da je na metar od gola ubaci u mrežu.

34. minut – Goool! Dimitrije Pobulić 2:1

Izuzetno raspoloženi Božidar Mančić uradio je najveći posao. Posle duela sa protivničkim igračima uspeo je da u poslednjem trenutku sa korner linije pošalje loptu pred gol. Najniži u šesnaestercu Dimitrije Pobulić skočio je i glavom šutirao u desni donji ugao. Lopta se odbila od zemlje i završila na pravom mestu.

36. minut – Odlična kombinacija Tolić – Radivojević, mladi centarfor “belih” šutirao je glavom kraj gola.

Do kraja prvog poluvremena pirotski fudbaleri nastavili su da igraju organizovano, sigurno u odbrani, dobro kombinovali na sredini terena, a u završnici Radivojević, Kostić Milutinović i Spasić bili su “prava napast” za Kruševljane.

46. minut završeno je prvo poluvreme. Igralo se fer i korektno. Odlični sudija pokazao je jedan žuti karton, nije se čuo, imao je odličan osećaj za igru.

Toplo vreme nije uticalo na kvalitetnu igru oba tima. Derbi je u prvom delu ispunio očekivanja. Na tribinama ponovo oko 1.000 gledalaca.

Goran Lazarević, trener Trajala, svestan da ga je Marko Vidojević nadigrao u prvom poluvremenu, promenio je taktiku. Gosti su u nastavku krenuli u ofanzivu i najavili da će uložiti maksimum da izbegnu poraz.

47. minut – Visoki Stepanović šutirao je glavom, ali nije pogodio cilj.

51. minut – Kontranapad Piroćanaca, Kostić Milutinović je u kontranapadu prevario beka i centrirao, ali niko od domaćih fudbalera nije uspeo da zahvati loptu.

57. minut – Ponovo je Stepanović šutirao u prvi ugao, ali je Šuljagić bio na mestu.

60. minut – Posle centaršuta sa desne strane Kecap je sa petnaest metara glavom šutirao preko gola.

63. minut – Stefan Marković povredio se u skoku sa protivničkim igračem, sudarili su se glavama. Odlični štoper, posle lekarske intervencije, vratio se u igru.

68. minut – Marko Vidojević očigledno da karte baca na kontranapad. Akcija u tri poteza, Pobulić – Edua – Spasić, koji šutira, ali je neko izblokirao njegov udarac.

70. minut – Još jedan kontranapad Piroćanaca. Miloš Spasić je pobegao po desnoj strani, odlično šutirao, ali je lopta pogodila spoljni deo stative.

71. minut – Dve izmene u Radničkom. Edua je ušao umesto Kostića Milutinovića, a nešto kasnije uz aplauze gledalaca igru je napustio Radivojević, a ušao iskusni Strahinja Petrović.

75. minut – Domaći su se oslobodili pritiska, uspostavili ravnotežu i uspeli da zaustave Kruševljane. Piroćanci i dalje čekaju kontranapade preko Spasića i Edua.

84. minut – Na sredini terena povredio se najborbeniji fudbaler u ekipi Radničkog, Milenković. Pirotski “motorino” napustio je teren hramajući, umesto njega u igru je ušao Spasojević.

85. minut – Dobra akcija fudbalera gostiju, ali je Stefan Marković bio brži od opasnog Ivice Jovanovića.

88. minut – Gosti sve nervozniji, sve karte bacili su na napad, ali je odbrana Radničkog potpomognuta fudbalerima iz napada zaustavila njihove akcije.

89. minut – Meč je prekinut zbog povrede Bože Mančića.

*Zalazak sunca na semaforu

90. minut – Odlično je šutirao Stepanović, srećom po Piroćance, preko gola.

91. minut – Kecap traljavo šutira sa deset metara, ali Šuljagić lako brani.

91. minut – Sudija je produžio utakmicu za šest minuta što je izazvalo negodovanje gledalaca.

95. minut – Kontranapad i nova prilika za Radnički, Pobulić je ubacio Strahinji Petroviću, koji je izašao sam ispred golmana, ali je ovaj odbranio.

96. minut – Kraj! Radnički je zasluženo pobedio u kvalitetnom derbiju.

Žureći sa ,,sunčanog Istoka,, da stignem na ,,Zapad,, kako bih snimio aktere ove utakmice, osećao sam zadovoljstvo, jer je naš Radnički  još jednom javio Srbiji dobru pirotsku vest, da ponovo ima kvalitetan tim i da se niko u sursetu sa ekipom Marka Vidojevića neće moći da smatra favoritom.

Možda je ovo danas bila najbolja utakmica do sada, što se tiče otvorenog nadigravanja dva rivala koji se dobro znaju i koji su, poštujući se medjusobno, odigrali ovakav meč.  Bez grubog nasrtaja, poštovanjem medju igračima posle svakog starta, pozdravi na kraju meča, pokazali su da ova igra ne treba da razdvaja već protivnike čini prijateljima, bez obzira ko na kraju pobedi.

Ekipe koje vode dva trenera, vršnjaka, prijatelja, istih trenerskih karakteristika, danas su se viteški nadmetale i zbog toga zaslužuju iskrene čestitke.

Danas se radovao Marko Vidojević, sutra će Goran Lazrević, ali zajedničko za obojicu, osim da su dobri ljudi, da fudbal smatraju viteškom igrom. Na ovakav način učesnici u ovom derbiju  vraćaju nam nadu što je za fudbal veoma dobro. Momci  su igrajući čestito olakšali posao sudiji Ivanu Stamenkoviću i njegovim saradnicima i time im omogućili da pokažu znanje, poštenje i budu, takodje, vredan deo ove fudbalske priredbe na Stadionu kraj Nišave.

U izjavama fudbalera i jednog i drugog tima takodje se čulo iskreno poštovanje, reči primerene momcima koji se medjusobno poštuju.  Valjda, podstaknut time, krenuo sam da ih čujete što više.

I poslednji detalj. Zbog poznatog odnosa ljudi koji ama baš nimalo ne zaslužuju da budu u Klubu gde igraju ovako dobri mladići  i naravno ovakva ljudina kakav je po svemu Marko Vidojević, trenera Radničkog našao sam u kafiću preko puta Crkve. Svetiljka ispod koje smo razgovarali pomogla je da vidite ozbiljno lice ovog čoveka (uvek je tako) i čujete, takodje (kao i od Laze) reči iskrenog uvažavanja.

Ono što je na kraju bio moj utisak, da sam video u tom kafiću sve fudbalere Radničkog, ispijali su, kako sam rekao u razgogovu s Markom, zasluženo pobedničko piće. Ta tradicija da su ovde svi zajedno posle bilo kako odigrane utakmice govori o njima i Marku, zajedništvu koje potvrdjuje naše reči o njihovom karakteru.