Danas je Veliki četvrtak. Otac Vujić poziva vernike da ove dane provedu u svetim hramovima i molitvi

28. april 2016. 15:00 Društvo Pirot Plus Online

Danas je Veliki četvrtak. U hramovima se služi liturgija Svetog Vasilija velikog, a na Veliki četvrtak je ustanovljena i Sveta tajna pričešća, zbog čega se veruje da će i najvećim grešnicima koji se tog dana pričeste biti oprošteni grehovi. Na Veliki četvrtak nema veselja, ali ima okupljanja verujućih. Kod nekih pravoslavnih naroda i u nekim krajevima Srbije tog se dana, a ne na Veliki petak, boje uskršnja jaja, dok se u Rusiji na Veliki četvrtak mesi uskršnji slatki kolač. Starešina Tijabarske crkve, Hrama Uspenija Presvete Bogorodice, otac Nebojša Vujić kaže da hramovi proslavljaju Veliki četrtak u sećanje na dan kada je Isus Hristos vrativši se u Jerusalim i okupivši svoje učenike, uzeo hleb časni i prelomivši ga i podelivši ga apostolima, rekao: "Ovo je telo moje koje se za vas lomi radi oproštenja grehova". Zatim je uzeo čašu vina i dodao: "Pijte iz ove čaše svi, ovo je krv moja Novoga Zaveta, koja se proliva za vas i za mnoge, radi otpuštanja greha".

- Sutradan, na Veliki petak, kada je Gospod postradao i kada je raspet, predstavlja najtužniji dan i najteži dan celokupnog našeg čovečanstva. Gospod, sin Božji, uzevši sve grehe sveta, mučeničkom i strašnom smrću postradava i biva razapet na krstu, ali opet radi spasenja roda ljudskoga. U našim svetim hramovima služe se bogosluženja. Na Veliki četvrtak, služi se Veliko bdenje od 17 časova kada se čita 12 jevanjđelja o stradanju i spasenju Gospoda našeg, Isusa Hrista, rekao je otac Vujić.

Na Veliki petak, istakao je otac Vujić, imamo Carske časove, od 7.30 časova počinje služba, a od 15 časova se služi večernja molitva kada se iznosi plaštanica kojoj se poklanjaju i celivaju je Piroćanci i ljudi u Pirotskom okrugu, a ona predstavlja Hristov grob. Na Veliku subotu se takođe služi sveta liturgija od 7.30, a onda dolazi najveći i najradosniji hrišćanski praznik, praznik Hristovog vaskrsenja koji je ujedno i temelj cele naše vere.

- Da nije bilo vaskrsenja ne bi bilo danas ni crkve jer je cela naša vera zasnovana na vaskrsenju Hristovom. Gospod nam je pokazao da se čovek pretvara u drugu stvar, da ima mogućnost da postane svet i da posle ovog života postoji večni život. Povodom Vaskrsa u Tijabarskom hramu imamo sveto bogosluženje koje počinje rano, u 6 časova, a u nastavku počinje sveta liturgija oko 7 časova, naveo je otac Vujić.

Ovom prilikom on je pozvao sve vernike da ove dane provedu u svetim hramovima moleći se i dočekujući najveći i najradosniji praznik, da molitveno, dostojanstveno, hrišćanski zavapimo za oproštaj, ali i da oprostimo jedni drugima, da se obožimo i da pripremljeni postom i molitvom uzmemo učešća u svetome pričešću.

Otac Vujić je čestitao vaskršnje praznike svim sveštenicima, vernicima i njihovim porodicama.